Nasza Loteria

Zbudują kolejną tężnię solankową w regionie. Wiadomo kiedy ruszy budowa

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
W Tymbarku powstanie tężnia solankowa. To nie pierwsza taka atrakcja w regionie
W Tymbarku powstanie tężnia solankowa. To nie pierwsza taka atrakcja w regionie fot. Klaudia Kulak archiwum; UG Tymbark
Tymbark. W parku im. Zofii Turskiej powstanie nie lada atrakcja turystyczna. Mowa o tężni solankowej. Realizację tej interesującej pod kątem turystycznym inwestycji zapowiedział wójt Tymbarku Paweł Ptaszek.

Kiedy miałaby rozpocząć się budowa tężni? Jak wynika ze słów wójta Ptaszka miałoby to nastąpić już w drugiej połowie września.

Jak przekazał wójt, kolejnym etapem prac będzie wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego na zagospodarowanie wejścia do parku od strony ulicy Armii Krajowej, co oznacza demontaż obecnie funkcjonującej w tym miejscu myjni samochodowej.

- Termin wykonania projektu przewidziany jest na styczeń 2024 roku. Projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym – przekazał wójt.

Na budowę tężni gmina pozyskała dotację z Województwa Małopolskiego w wysokości 550 tys. zł.

- Będzie to świetna atrakcja dla turystów oraz fajna alternatywa spędzania wolnego czasu dla mieszkańców. Obiekt powinien zacząć funkcjonować już wiosną przyszłego roku. Na pewno skorzystam z niego osobiście – uśmiecha się wójt Tymbarku.

Przypomnijmy, że w naszym regionie nie brak podobnych atrakcji. W grudniu 2021 roku informowaliśmy o zakończeniu prac przy budowie tężni zlokalizowanej w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu. Obiekt pozostaje pierwszym tego typu w mieście. Tężnie działają ponadto m.in. w Parku Miejskim w Gorlicach, uzdrowisku Wapienne (gmina Sękowa) czy w Parku Podworskim w Łukowicy (gmina Łukowica). Ostatnia z atrakcji powstała w 2019 roku i przyciąga na teren miejscowości wielu turystów.

Czym jest tężnia solankowa?

W Europie inhalacje z wykorzystaniem soli znane były od stuleci. Najstarsza europejska tężnia solna została odkryta w okolicy Inowrocławia, gdzie zachowały się m.in. naczynia służące do przenoszenia solanki. Moda na korzystanie z sanatoriów w tym tężni odrodziła się na nowo w XIX wieku.

Jak działa tężnia solankowa nazywana również inhalatornią solankową? Jak wynika z definicji, jest to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Warto wiedzieć, że kuracja w tężni solankowej ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Poleca się ją głównie osobom mającym osłabiony układ odpornościowy, zmagającymi się z nawracającymi schorzeniami dróg oddechowych, chorobami autoimmunologicznymi czy cierpiącymi z powodu niedoboru mikroelementów.

Limanowa. Nowy most wygląda efektownie. Kiedy będzie można z niego korzystać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska