Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbudują tunel na najdroższym odcinku linii 104 Chabówka-Nowy Sącz, między Męciną a Mordarką żeby pociągi mogły jechać szybko i bezkolizyjnie

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Linia kolejowa 104 Chabówka - Nowy Sącz na odcinku Męcina - Mordarka zejdzie pod ziemię. Powstanie tam nowy tunel, który zagwarantuje bezkolizyjny przejazd pociągów w kierunku Nowego Sącza. To kolejny etap budowy wyczekiwanej inwestycji, który ma zagwarantować szybką podróż do Krakowa z regionu sądeckiego czy limanowskiego.

Będzie tunel na odcinku linii kolejowej 104 w Mordarce

PKP PLK są w trakcie rozstrzygnięcia kolejnego przetargu dotyczącego modernizacja trasy nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Po odwołaniu jednego z oferentów procedura ruszyła od nowa. Mowa o najdroższym odcinku Limanowa- bocznica Klęczany, gdzie prace wyceniono na prawie 2 miliardy zł. Zakres prac na odcinku obejmuje m.in. budowę nowej stacji i przystanków, zwiększających dostępność i komfort pasażerów. Na stacji Męcina oraz na przystankach Mordarka i Chomranice, będą nowe, wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów.

- Linia kolejowa na odcinku Męcina - Mordarka zejdzie pod ziemię. Nowy tunel przyspieszy przejazd pociągów w kierunku Nowego Sącza - informuje biuro prasowe PKP PLK.

Komfort zapewnią wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Perony zostaną wyposażone również w system ścieżek naprowadzających dla osób niewidomych i niedowidzących. Na stacji Męcina, przewidziano dodatkowo budowę windy, która zwiększy dostęp do kolei wszystkim podróżnym. Przebudowa stacji Limanowa zaplanowana jest w ramach osobnego zdania.

Planowane prace między Limanową a Klęczanami, podobnie jak na innych odcinkach trasy, to również budowa nowych torów i wyposażenie linii w sieć trakcyjną oraz przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Tory na odcinku Limanowa – Klęczany, na długości ok.8 km - zostaną poprowadzone w nowym miejscu.

Linia 104 to część większego przedsięwzięcia zarządcy infrastruktury kolejowej. Przygotowywane jest połączenie kolejowe Podłęże – Piekiełko (powiat limanowski, gmina Tymbark), które oprócz modernizacji i elektryfikacji 75 km trasy Chabówka – Nowy Sącz, obejmuje budowę 58 km nowej linii, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. To dzięki tym pracom będzie można m.in. dojechać z Nowego Sącza do Krakowa pociągiem w godzinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska