Celem ćwiczeń było reagowanie oraz doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej, która wystąpiła na lotniku.
Policja podaje scenariusz ćwiczeń: Na terenie lotniska Pobiednik Wielki podczas kołowania samolotu z pasa pod hangar dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia. Mały samolot z jedną osobą na pokładzie porusza się drogą kołowania, w tym samym czasie spod hangaru w stronę pasów rusza samochód z dwoma nieupoważnionymi do poruszania się po terenie lotniska osobami. Samochód nabiera dużej prędkości i uderza w kołujący samolot. Zarówno samolot jak i samochód ulegają uszkodzeniu, a znajdujący się w statku powietrznym pilot oraz kierowca z pasażerem odnoszą różnego rodzaju obrażenia. Samolot w wyniku zderzenia czołowego zostaje lekko zepchnięty z drogi kołowania, natomiast samochód zatrzymuje się na samolocie. Uszkodzeniu ulegają obie maszyny, z samolotu po chwili zaczyna wydobywać się dym.
W ćwiczeniach brali udział: funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Komisariatu Policji w Słomnikach, strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz OSP Złotniki, OSP Pobiednik Mały i OSP Wawrzeńczyce, byli także ratownicy z Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach oraz pracownicy Aeroklubu Krakowskiego – Lotnisko Pobiednik Wielki. Kierownikiem ćwiczeń z ramienia policji był podkom. Michał Gajos.
- Służby po przyjeździe na lotnisko zastają sytuację, w której samochód tkwi w przedniej części kadłuba samolotu, obie konstrukcje są poważnie uszkodzone, z samolotu wydobywa się dym. W obu maszynach znajdują się poszkodowani. Służby działają - każda w swoim zakresie. Z uwagi na charakter zdarzenia, wiodącą rolę w ćwiczeniach pełnili strażacy. Zadaniem policjantów z kolei było zabezpieczenie miejsce zdarzenia oraz dróg dojazdowych w rejonie lotniska w Pobiedniku Wielkim. Policjanci prowadzili też ustalenia co do rozmiaru i charakteru zdarzenia, liczby rannych, odniesionych obrażeń, personaliów rannych oraz pozostałych uczestników zdarzenia. Zatrzymali też kierowcę i w pościgu pieszym uciekającą pasażerkę - tak sytuację z ćwiczeń opisuje kom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
Służby poprzez ćwiczenia sprawdzają funkcjonujące procedury policyjne w przypadku powstania sytuacji kryzysowych, wypracowują trafne zasady współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktycznie sprawdzają posiadaną wiedzy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych.
- Tego rodzaju ćwiczenia obywają się cyklicznie zgodnie z wymogami prawa krajowego i międzynarodowego. Miały one charakter zamknięty, a ich przebieg nie zakłócił funkcjonowania lotniska - informuje kom. Justyna Fil z KPP Kraków.
Na koniec współpracujące służby podsumowały przeprowadzone ćwiczenia.
Dziecko wpadło do studni pod Krakowem. Był tylko krok od tra...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Kto i kiedy powoduje wypadki drogowe w Polsce
