https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki. Chcą zmienić zagospodarowanie przestrzenne. Jednak nie udało się przekształcić zbyt wielu terenów rolnych w budowlane

Barbara Ciryt
Fot. Archiwum gminy Zielonki
Gmina ma nowe dokumenty planistyczne. Lada dzień zostanie wyłożone do wglądu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ale mieszkańcy nie mogą liczyć na duże przekształcenia terenów rolnych w budowlane.

Po ponad 10 latach przygotowań samorządowcy z Zielonek wykładają do publicznego wglądu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a wraz z nim prognozę oddziaływania na środowisko.

- Obecnie obowiązujące studium mamy z 2001 roku. Już dawno chcieliśmy je zmienić. Prace nad przygotowaniem nowego trwały od 2006 r. Długo trwały uzgodnienia z instytucjami, a korespondencja między wójtem i m.in. instytucjami ochrony środowiska przez długi czas nie przynosiła efektów - dowiedzieliśmy się w Referacie Budownictwa i Urbanistyki w Urzędzie Gminy.

Argumentem za tym, by nie odrolnić nowych terenów było m.in. to, że trzy czwarte istniejących terenów budowlanych nie jest jeszcze zagospodarowane.

Instytucje, z którymi gmina musi uzgodnić zapisy w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie zgadzały się na odrolnienie terenów, o co zabiegały władze gminy. Odrolnienie zostało zablokowane przede wszystkim na dużych obszarach Dolinek Krakowskich oraz w Dłubniańskim Parku Krajobrazowym.

- Niewiele terenów uprawnych, na których rolnictwo zanika, udało się przekształcić w budowlane. Nie było na to akceptacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Ojcowskiego Parku Narodowego. Jednak zależało nam na zmianie studium także ze względu na doprecyzowanie wielu innych zapisów, np. dotyczących parkingów, ich liczby przy nowo budowanych osiedlach - mówi Bogusław Król, wójt Zielonek.

Mieszkańcy mogą zobaczyć, co zmieni się w przestrzeni publicznej, jakie tereny zostały przekształcone, gdzie pozostaną rolne, które można zabudować, a które przeznaczyć na handel lub usługi.

Wgląd do dokumentu będzie możliwy od 8 stycznia do 7 lutego. Studium zostanie wyłożone w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Zielonki w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 16-18 oraz środy i piątki w godz. 12 -15.

Projekt studium będzie udostępniony również na stronie internetowej gminy (www.zielonki.pl). Natomiast dyskusja publiczna na temat zmian w zagospodarowaniu odbędzie się 18 stycznia w hali sportowej w Zielonkach o godz. 16. Mieszkańcy mogą składać uwagi do studium do 28 lutego 2018 roku.

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Osama
Wiadomo o co chodzi ! Niestety ale lepiej wziąć w łapę od dewelopera za pozwolenie na blokowisko, niż od Kowalskiego za budowę domu jednorodzinnego. Wójt chyba pozazdrościł Krakusom blokowisk, które już zresztą stoją przy ul.Glogera, pod tablicą ZIELONKI... Smutne
...
Po co wydawać pieniądze na taki dokument jeśli w praktyce nie jest on w Zielonkach przestrzegany? Wkrótce będzie to - ku radości władzy chwalącej się wzrostem liczby mieszkańców - jedno wielkie, zakorkowane bardziej niż Kraków getto (blokowisko), pokryte betonem i brukiem. Zamiast martwić się o miejsca parkingowe w kolejnych blokowiskach, niech pomyślą chociażby o tym, gdzie ich mieszkańcy mają wyprowadzać swoje psy, które zanieczyszczają każdy dostępny teren zielony.
Komu tak bardzo na tym zależy i jak długo jeszcze będzie trwało niszczenie historycznych uwarunkowań tej miejscowości?
H
Hehe
Trzebabylo zezwolic na do 200m bloki przy stacjach kolejowych os piastow i batowice. Pokazalibyscie Krakowowi kto tu rzadzi. Hehe Zielonki Business Center jak La defense w paryzu
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska