Prognoza pogody na zimę 2020. Kiedy spadnie śnieg?
Czy jest szansa, że w tym roku zobaczymy jeszcze śnieg? - Do tej pory jeszcze nie było zimy, w której nie byłoby śniegu. Była jedna w latach 70., gdzie koło Słubic na Odrą, były tylko cztery czy pięć dni z pokrywą śnieżną. Ale mimo, że śniegu jest coraz mniej, i coraz krótsze są okresy z pokrywą śnieżną, zwłaszcza na nizinach, to do tej pory nie było w Polsce zimy bez śniegu - powiedział prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego dla serwisu natemat.pl.
Dla przypomnienia, zimy bywały jeszcze cieplejsze, niż obecnie
- W Krakowie 5 grudnia 1961 roku zanotowano 18,8 st. C.
- W Tarnowie 22 lutego 1966 roku było 19,6 st. C.
- 10 lutego 1929 roku było nawet - 40 stopni C.
Tory pękały od mrozu, rwały się sieci trakcyjne, pługi śnież...
Zima 2019/2020. Co mówią długoterminowe prognozy pogody?
W wielu regionach kraju w tym sezonie śnieg jeszcze nie spadł, po drugie, jeśli się pojawi, to w ilościach symbolicznych, a towarzyszący temu mróz będzie niewielki. Teraz śnieg sypie na terenach górzystych, jednak z każdą dobą opady maleją.
Im wyżej, tym śniegu spadnie więcej. Spodziewajmy się więc, że największe ilości białego puchu pokryją wzniesienia położone na obszarach nizinnych, a w rejonach miejskich, ze względu na podwyższoną temperaturę, śnieg jeśli zdoła się utrzymać, to tylko lokalnie.
- informuje Twoja pogoda
Ponadto nadzwyczajna aktywność Atlantyku sprawia, że tworzą się nad nim głębokie układy niskiego ciśnienia. Te natomiast ściągają ciepłe oceaniczne masy powietrza w głąb Europy, sprawiając, że zima jest łagodna i taka pozostanie.
Dlaczego zimy są tak ciepłe?
Już od 12 lat na większym obszarze Polski nie odnotowano całodobowego mrozu. Ocieplenie przynoszą układy niskiego ciśnienia, które zaciągają ciepłe masy powietrza z zachodu i południa Europy. Rekordowe ciepłe Wigilie to niekoniecznie symbol obecnych czasów. Najcieplejszą Wigilię odnotowano w 1977 i 1980 roku, kiedy to temperatury sięgały 14 stopni. Najzimniej natomiast było w 2002 roku. W ciągu dnia na wschodzie Polski temperatura wynosiła maksymalnie minus 13 stopni, a o poranku spadła do aż minus 23 stopni.
Pogoda bywa zmienna, więc trend do ciepłych Wigilii w każdej chwili może ulec odmianie. Przyszłoroczna może być zarówno mroźna i śnieżna, jak i ciepła, deszczowa i wietrzna. Nawet jeśli zmiany klimatyczne będą postępować, to za 100 lat Wigilie nadal będą nam przynosić zimowe krajobrazy, choć ich prawdopodobieństwo będzie się systematycznie zmniejszać na rzecz takiej aury, jaką mamy chociażby dzisiaj.
- tłumaczy Twoja Pogoda
Źródło: STORYFUL
