Bez wątpienie przyroda w tym roku płata figle. Cieszyć się mogą kierowcy i drogowcy, którzy problemy z aurą tej zimy mieli tylko przez kilka dni. Nie narzekają także firmy budowlane, które z powodzeniem kontynuują prace. Wszystko za sprawą wiosennej pogody: temperatura zazwyczaj utrzymuje się na plusie, a jeśli spada poniżej zera, to tylko nocami.
Prognoza pogody na zimę 2020. Czy spadnie śnieg?
W prognozach ciężko doszukiwać się zimy. W najbliższy weekend temperatura maksymalna w Krakowie może wynieść nawet... 13 stopni! A przypominamy, właśnie mamy środek kalendarzowej zimy. W prognozach na najbliższe dni ochłodzenie widać na połowę przyszłego tygodnia, jednak wtedy też temperatura nie spadnie poniżej zera. Śnieg, jeśli w ogóle spadnie, będzie zmieszany z deszczem. No i szybko stopnieje, albowiem w kolejne dni temperatura ma ponownie wzrosnąć.
Zima czy wiosna w Krakowie? Zakwitły stokrotki, trawa się zieleni
Zamiast zimy mamy już pierwsze oznaki wiosny. W Krakowie w wielu miejscach zakwitły już... stokrotki. Spacerując po krakowskich bulwarach i parkach dostrzec można także pąki na drzewach czy duże połacie świeżej trawy. Co więcej oznak wiosny po najbliższym weekendzie może przybyć jeszcze więcej. Padający deszcz oraz temperatura, która od piątku 31.01. do poniedziałku 3.02. nie spadnie poniżej 5 st. C., mogą jeszcze bardziej obudzić przyrodę.
- Przyślij je na adres [email protected];
- Wyślij za pomocą Facebooka: Gazeta Krakowska
- Wpisz komentarz na forum pod artykułem;
Brak zimy i śniegu jest niepokojący
Ciepła zima i brak opadów uniemożliwiają odbudowę deficytu wody w glebie. Jak przewidują specjaliści, w tym roku można spodziewać się suszy, która będzie miała wpływ na sytuację w rolnictwie, co niestety może wpłynąć na wzrost cen za produkty spożywcze.
- To jest nienormalna sytuacja, żeby w styczniu było tak ciepło i bez okrywy śniegowej. To rodzi niekorzystne warunki dla dalszego rozwoju roślin, bo już jesienią zboża ozime były w znacznym stopniu porażone chorobami grzybowymi. Należy wiosną bacznie obserwować plantacje i zaplanować ochronę roślin przed chorobami. W chwili obecnej nie zaleca się, żeby rolnicy wykonywali jakieś zabiegi na polach, ponieważ warunki pogodowe mogą się zmienić np. spadnie śnieg i wystąpią w dłuższym okresie ujemne temperatury. Śnieg to wilgoć i woda dla roślin, a przy bezśnieżnej zimie istnieje niebezpieczeństwo, że rośliny wcześniej będą narażone na warunki suszowe. Przy obecnym stanie roślin, gdyby nadszedł gwałtowny mróz bez okrywy śniegowej rośliny, które już zeszłej jesieni były zbyt wyrośnięte byłyby w dużym stopniu narażone na wymarznięcie - wyjaśnia Krzysztof Zawojski, specjalista od zbóż w Dziale Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Pogoda zupełnie oszalała! Grzyby w styczniu w małopolskich l...
Dlaczego zimy są tak ciepłe?
Już od 12 lat na większym obszarze Polski nie odnotowano całodobowego mrozu. Ocieplenie przynoszą układy niskiego ciśnienia, które zaciągają ciepłe masy powietrza z zachodu i południa Europy. Rekordowe ciepłe Wigilie to niekoniecznie symbol obecnych czasów. Najcieplejszą Wigilię odnotowano w 1977 i 1980 roku, kiedy to temperatury sięgały 14 stopni. Najzimniej natomiast było w 2002 roku. W ciągu dnia na wschodzie Polski temperatura wynosiła maksymalnie minus 13 stopni, a o poranku spadła do aż minus 23 stopni.
Pogoda bywa zmienna, więc trend do ciepłych Wigilii w każdej chwili może ulec odmianie. Przyszłoroczna może być zarówno mroźna i śnieżna, jak i ciepła, deszczowa i wietrzna. Nawet jeśli zmiany klimatyczne będą postępować, to za 100 lat Wigilie nadal będą nam przynosić zimowe krajobrazy, choć ich prawdopodobieństwo będzie się systematycznie zmniejszać na rzecz takiej aury, jaką mamy chociażby dzisiaj.
- tłumaczy Twoja Pogoda
