Zimy 70 lat temu. Padały rekordy, termometry wskazywały 40 stopni na minusie!
Luty 1929 r. zapisał się jako najzimniejszy w historii meteorologii w Polsce: przyniósł nawet 40-stopniowe mrozy, zaś średnie temperatury tego miesiąca oscylowały w przedziale od −13 °C do −16°C. Padło wiele nieoficjalnych rekordów zimna m.in.:
- −45°C w Rabce,
- −42°C w Czarnym Dunajcu, Dubiach i Czechowicach-Dziedzicach.
Silny mróz spowodował duże zakłócenia w komunikacji kolejowej z powodu pękania szyn, co spowodowało m.in. poważny problem z dostawami węgla. Do wielu budynków w miastach nie docierała woda z powodu pękania wodociągów. Port morski w Gdańsku zamarzł, a dwa statki zostały uwięzione w lodzie na wodach Zatoki Gdańskie. Od 13 lutego zawieszono zajęcia we wszystkich szkołach w Krakowie, nawet wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Poza tym 9 lutego w Olecku zanotowano najniższą temperaturę na obecnych ziemiach polskich. Termometr na wówczas niemieckiej stacji meteorologicznej pokazał −42,0°C.
Zima 1928/29 była nie tylko wyjątkowo mroźna, ale i śnieżna. Pierwsze opady śniegu w obszarach podgórskich wystąpiły już w pierwszej połowie października, zaś na większości obszaru Polski na przełomie listopada i grudnia. Stała pokrywa śnieżna utrzymywała się bez przerwy od początku grudnia do połowy kwietnia, a jej grubość w okresie od stycznia do marca wahała się od 20–60 cm na nizinach do 100 cm i więcej w obszarach podgórskich. Największą grubość (267 cm) zmierzono 9 kwietnia w rejonie Morskiego Oka.
Zobacz, jak wyglądały zimy kilkadziesiąt lat temu. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
To była zima stulecia w Polsce. W 1979 roku tak nas zasypało...
Zima stulecia i tona śniegu? Co czeka nas na przełomie 2020 i 2021 roku?
Według AccuWeather grudniowe temperatury będą wahać się miedzy -4 a 4 stopniami Celsjusza. Czy w takim razie doczekamy się śniegu w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia? Niestety, obraz białych Świąt od paru lat spotyka się z rozczarowaniem, a zamiast śniegu otacza nas szara, mokra aura. W tym roku sytuacja zarówno w Święta jak i w Sylwestra obrazuje się podobnie - mała szansa na śnieg.
Ciepłych było aż 7 ostatnich grudni z rzędu. Najcieplejszym grudniem ostatnich 30 lat i zarazem jednym z najcieplejszych w dziejach polskiej meteorologii, był ten z 2015 roku. Średnia miesięczna temperatura ogólnokrajowa była wtedy wyższa od normy o 5 stopni.
Ubiegłoroczny grudzień zapisał się jako trzeci najcieplejszy od końca osiemnastego wieku, zupełnie odmiennie od tego z 2012 roku, który był srogi. Jednak o wiele mroźniejszy grudzień ostatnio znosiliśmy w 2010 roku, który przyniósł najniższą średnią miesięczną temperaturę w skali całego kraju na tle ostatniego 30-lecia. Wcześniej tylko ciut cieplej było dwa lata z rzędu w 2001 i 2002 roku - informuje twojapogoda.pl
Jaka będzie pogoda w Krakowie w grudniu 2020?
- Czekają nas na przemian okresy cieplejsze, jak i zimniejsze. Kilka dni z całodobowym, ale niedużym mrozem, czasem z opadami śniegu, a następnie nagłe, większe ocieplenie, deszcze i porywiste wiatry.
- Dominować będą cieplejsze okresy - średnia temperatura miesięczna będzie oscylować powyżej normy wieloletniej. Najcieplej będzie w województwach wschodnich, najchłodniej natomiast na zachodzie.
- Pod względem opadów grudzień będzie suchy - sumy opadów oscylować będą poniżej normy z wielolecia na przeważającym obszarze kraju.
Jak podaje twojapogoda.pl: Póki co nic nie wskazuje na solidną zimę, wręcz przeciwnie. Najprawdopodobniej aura typowa dla przedzimia będzie nam towarzyszyć aż do samego końca roku. Inaczej będzie w górach, gdzie białego puchu nie zabraknie, ale nie będzie go aż tyle, ile zazwyczaj o tej porze.
Źródło: twojapogoda.pl, wikipedia.pl
Stacja narciarska Kraków? Dawniej tak! Na nartach jeździło s...
