Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima to trudny czas dla bezdomnych. W opuszczonych budynkach nie mają szans na przetrwanie mrozów

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Policja kontroluje opuszczone budynki, bo zimą bezdomni nie mają szans tam przeżyć
Policja kontroluje opuszczone budynki, bo zimą bezdomni nie mają szans tam przeżyć KPP Kraków
Puste, opuszczone budynki, piwnice, domki w gródkach działkowych - w takich miejscach powiatu krakowskiego osiedlają się bezdomni. W takich warunkach nie maja wielkich szans na przetrwanie mrozów. Dlatego policjanci apelują, żeby zgłaszać do ośrodków pomocy społecznej, gdzie lokują się bezdomni. Zimą na niebezpieczeństwo narażone są także osoby starsze mieszkające samotnie, nieporadne życiowo oraz te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu.

Osoby w trudnych warunkach należy objąć szczególną troską i opieką. Nie bądźmy obojętni – apelują policjanci z powiatu krakowskiego – zima to trudny czas dla bezdomnych.

Narażeni na zamarznięcia

- Na zamarznięcia szczególnie narażeni są bezdomni oraz osoby pod wpływem alkoholu. Dlatego też, w związku z okresem zimowym i już występującymi niskimi temperaturami policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą działania prewencyjne, mające na celu ochronę takiej grupy osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur. Stałą formą prowadzonych działań są częste kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne oraz informowanie ich o miejscach, w których mogą uzyskać pomoc socjalną i medyczną na terenie powiatu - kom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Mundurowi współpracują z placówkami pomocy społecznej, przede wszystkim w zakresie wymiany informacji o osobach bezdomnych oraz potrzebujących pomocy. Służby są gotowe nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, ale muszą posiadać informacje o miejscu ich przebywania.

Powiadomienie służb to też pomoc

Funkcjonariusze podkreślają, że pomóc może każdy. Mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby – policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe lub instytucje działające na ternie naszego powiatu.

- Nie bądźmy obojętni i reagujmy na osoby bezdomne, przebywające w miejscach, w których mogą ulec zamarznięciu: dworce, klatki schodowe, kanały, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp. Interesujmy się osobami leżącymi na ziemi, ławkach lub przystankach, nietrzeźwymi, czy też osłabionymi. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie -podkreśla rzeczniczka policji.

Zgłoszenia o osobach potrzebujących pomocy przyjmowane są także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
(Kliknij tu, żeby otworzyć mapę)
To zgłoszenie policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia. Wystarczy na mapie zgłosić zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują sytuację.

Policja apeluje

W związku z niskimi temperaturami i nadchodzącym okresem zimowym apelujemy do wszystkich o przekazywanie informacji do najbliższej jednostki Policji lub na nr 112 o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których ich życie i zdrowie może zostać narażone przez zamarznięcie. Jednakże, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod wskazany numer alarmowy.

Pożar w Skale, który wznieciły osoby wypalające kable

Pożar domu pod Krakowem. Przypadkowi lokatorzy tego budynku ...

Polska policja wymienia flotę!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zima to trudny czas dla bezdomnych. W opuszczonych budynkach nie mają szans na przetrwanie mrozów - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska