https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe ogródki w centrum Krakowa mogą działać tylko pięć miesięcy. Restauratorzy chcą zmian w przepisach

Jolanta Białek
fot. Anna Kaczmarz
Zgodnie z miejską uchwałą krajobrazową zimowe ogródki gastronomiczne w centrum Krakowa mogą funkcjonować obecnie tylko w okresie od 1 listopada do 30 marca. Odbija się to niekorzystnie na dochodach restauratorów, którzy wnioskują o korektę tych przepisów. Miasto nie widzi tu przeciwwskazań, ale na nowelizację krajobrazowej uchwały trzeba poczekać do przyszłego roku.

Zimowe ogródki gastronomiczne – z ogrodzeniem w formie tafli szkła, przykryte „parasolami” – działają m.in. w centrum Krakowa, na obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto: na Rynku Głównym, Rynku Małym, Placu Szczepańskim i w obrębie Plant, na podstawie umowy z Wydziałem Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa. W tym sezonie jest ok. 50 takich obiektów, a więc o ponad połowę mniej niż ogródków letnich (w tym roku było ich 112).

Zimowe ogródki w centrum Krakowa: o każdej porze roku, w zależności od potrzeb

Na problem przedsiębiorców związany z obecnymi restrykcyjnymi zapisami dotyczącymi zimowych ogródków zwróciła uwagę radna Edyta Sikora. Zaapelowała ona w imieniu restauratorów o nowelizację uchwały krajobrazowej w tym zakresie - by przeszklone ogródki mogły działać w centrum Krakowa w dowolnym czasie, w zależności od potrzeb.

- Przedsiębiorący skarżą się na ramy czasowe organizacji ogródków zimowych. Wynika to m.in. z faktu, że istnieją tylko dwie firmy zajmujące się kompleksową organizacją (montażem/demontażem) takich obiektów w związku z czym czas potrzebny na instalację ogródków jest naturalnie wydłużony. Nie ma fizycznej możliwości, by zorganizowanie potrzebnej ilości ogródków odbyło się w ciągu kilku dni z zachowaniem terminów wynikających z uchwały, a co za tym idzie wielu restauratorów odnotuje niepotrzebne straty z powodu oczekiwania na montaż/demontaż ogródka – pisze w interpelacji Edyta Sikora.

Przedstawia także inne argumenty za likwidacją czasowych ram funkcjonowania takich obiektów w centrum Krakowa, m.in. niepewną zmienną pogodę powodującą, że czasem przeszklone ogórki powinny działać aż do maja lub już od wczesnej jesieni. Jednak na dziś takich możliwości nie ma co generuje straty przedsiębiorców z branży gastronomicznej.
- Możliwość uruchamiania zimowych ogródków w dowolnym czasie będzie trafnym rozwiązaniem dla najemców, ale wpłynie korzystnie także na wizerunek miasta. Takie ogródki są wysoce estetyczne, subtelnie rozświetlone i urokliwe przez co gwarantują miastu charakterystyczny klimat – zaznacza radna.

Nowa krakowska uchwała krajobrazowej: konsultacje społeczne na początku 2025 roku

Aktualna uchwała krajobrazowa Krakowa pochodzi z 2020 roku, natomiast prace nad nowym tego typu dokumentem trwają od października 2023.

- Zgodnie z przyjętym harmonogramem, wstępna koncepcja projektu nowej tzw. uchwały krajobrazowej zostanie zaprezentowana radnym miejskim w listopadzie 2024, natomiast planowany termin konsultacji społecznych (obligatoryjnych przy sporządzaniu takich dokumentów – red.) to pierwszy kwartał 2025 roku – informuje wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur w odpowiedzi na interpelację.

Zaznacza on także, że podczas wewnętrznych konsultacji „Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, jako zarządca Rynku Głównego, nie stwierdził przeszkód formalnych dla zmian - w zakresie usunięcia części przepisu dotyczącego ograniczenia czasowego dla funkcjonowania zimowych ogródków gastronomicznych”.

Prace przy wieży zegarowej na Wawelu

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska