Piotr Ogórek
- Dla mieszkańców mamy cztery rady: kupić bilet za 15 zł na czas ŚDM, zaglądać często na stronę sdminformacjadrogowa.pl, zainstalować aplikację Ostrzegator i wydrukować wjazdówkę - radzi Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Wspomniany bilet pozwoli każdemu korzystać z komunikacji miejskiej bez ograniczeń podczas Światowych Dni Młodzieży (26-31 lipiec). Na stronie znajdują się informacje o tym, jak będzie wyglądał ruch w mieście każdego dnia ŚDM. Ostrzegator to z kolei miejska aplikacja na telefony, która przesyła ważne komunikaty, w tym te o zmianach w ruchu. Jest ona jednak dość toporna w obsłudze, bo przy niewłaściwym skonfigurowaniu możemy otrzymywać nawet 200 komunikatów dziennie.
Wjazdówki będą nam potrzebne do poruszania się samochodem po mieście, które zostanie podzielone na trzy strefy obowiązujące w różne dni ŚDM. Wjazdówki (do wydrukowania na stronie ZIKIT) są dostępne dla mieszkańców, osób pracujących w danej strefie, samochodów służbowych i technicznych.
Na spotkaniach z krakowianami urzędnicy informowali, że podczas ŚDM funkcjonować będzie 20 tzw. linii korytarzowych. Będą to specjalne linie tramwajowe i autobusowe o wzmocnionym taborze kursujące co 3-5 minut. Oplotą one całe miasto i będą miały za zadanie przetransportować pielgrzymów m.in. z Błoń i Łagiewnik do Brzegów.
Dla mieszkańców ważne jest, że każdego dnia ŚDM komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie do godziny 9 rano. Po tym czasie pojawią się linie korytarzowe, które będą działać do godz. 1 w nocy. Wtedy będą uszczuplane i zawieszane inne linie. Teoretycznie może to zatem oznaczać, że ktoś pojedzie do pracy autobusem, a gdy z niej wyjdzie to tej linii już nie będzie. Będzie musiał wtedy szukać linii korytarzowej. Rozkłady jazdy na ŚDM pojawią się na przystankach w nocy z 25 na 26 lipca.
W szczytowym momencie w mieście podczas ŚDM będzie ok. 1,5 mln pielgrzymów.