Franciszek Łojas Kośla urodził się w Poroninie 20 października 1946 roku w tradycyjnej, wielopokoleniowej rodzinie góralskiej. Pracował m.in. na rodzinnej „gazdówce” oraz jako dziewiarz w Spółdzielni Pracy „Współpraca” w Poronienie, a następnie w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych „Cepelia”. Tu zajmował się zdobnictwem i ornamentyką wyrobów drewnianych.
Pierwsze wiersze zaczął pisać w połowie lat 60. XX wieku. - Poezja jest mną, bo siedzi we mnie, poezja to miełość do ludzi, do mojej małej ojcyzny - mówił autor.
Był twórcą wszechstronnym. W jego dorobku literackiem znalazły się m.in. utwory poetyckie, teksty publicystyczne, szkice etnograficzne, opracowania z zakresu historii regionu, utwory sceniczne oraz tradycyjne przyśpiewki. Wiersze i teksty publicystyczne były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą, m.in. w „Twórczości Ludowej”, „Dzienniku Polskim”, „Zorzy”, „Głosie Młodzieży”, Podhalance”, „Halach i Dziedzinach” (Polska), "Tatrzańskim Orle”, „Dzienniku Związkowym (USA), "Głosie Katolickim" (Francja) czy też „Związkowcu” (Kanada).
Poeta wydał tomiki wierszy. Były to m.in. „Góralskie paciorki”, „Góralsko kolęda”, „Śpiewkę osotać”, „Prowadź przez życie”, „Umiłowanie”, a także „Rodowe dziedzictwo – genealogia rodu Łojasów Koślów na tle dziejów wsi Poronin”. Tu oprócz genealogii rodu znalazł się zbiór m.in. przyśpiewek, przysłów, przepowiedni oraz słownik wyrazów gwarowych.
Poeta z Poronina był laureatem konkursów literackich w kraju i zagranicą m.in. jego wiersze znalazły się trzykrotnie w finale amerykańskiego konkursu organizowanego przez National Library of Poetry.
Współpracował z zespołem „Regle” z Poronina. Pisał dla nich m.in. okolicznościowe teksty, programy, scenki rodzajowe, dialogi oraz przyśpiewki. W 2010 roku napisał operę góralską „Naski świat” oraz „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu". To Dzieło zostało wystawione w Polsce - m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Operze Krakowskiej, Teatrze Capranica w Rzymie oraz w Copernicus Center w Chicago w USA.
Artysta otrzymał Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi na rzecz ochrony rodzimego dziedzictwa. W 2017 r. został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga z zasługi dla kultury ludowej.
Od dłuższego czasu przebywał w szpitalu. Zmarł 16 grudnia.
Zakopane pełne turystów z Węgier. Taki najazd przed świętami...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
