"Święto Rękawki"
Marta Perucka-Tytko była dyrektorką Domu Kultury Podgórze w latach 1983-2016. Tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa, Krakowskie Spotkania z Muzyką Cerkiewną, czy Koncert Noworoczny w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – to projekty, które wzbogaciły ofertę kulturalną nie tylko Podgórza, ale też całego Krakowa w czasie, gdy instytucją kultury zarządzała Marta Perucka-Tytko. W 2000 r., przejęła też organizację Tynieckich Recitali Organowych – letniego festiwalu o wieloletniej tradycji i renomie, który doczekał się w tym roku jubileuszowej, pięćdziesiątej edycji. Dzięki jej zaangażowaniu uznanie w skali kraju zdobyły również takie przedsięwzięcia organizowane przez Dom Kultury Podgórze, jak: Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar profesora Mariana Wieczystego oraz Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA.
Złoty Medal za Długoletnią Służbę
Jak podkreślają współpracownicy Marta Perucka-Tytko doskonale znała lokalną historię i środowisko, była otwarta na współpracę z władzami i środowiskami lokalnymi. W uznaniu zasług dla rozwoju krakowskiej kultury została odznaczona: Złotym Medalem za Długoletnią Służbę przyznawanym przez prezydenta RP, odznaką „Honoris Gratia” nadawaną przez Prezydenta Miasta Krakowa oraz pamiątkowym medalem „30-lecia odrodzonego samorządu Krakowa”, ustanowionym przez Radę Miasta Krakowa.
– Odeszła od nas osoba niezwykle życzliwa i kompetentna. Kilka pokoleń mieszkańców Krakowa zapamięta Martę Perucką–Tytko jako osobę niezwykle energiczną, zawsze uśmiechniętą i zaangażowaną w pracę na rzecz kultury w Krakowie. Łączymy się w bólu z rodziną i najbliższymi – powiedziała Jadwiga Gutowska-Żyra, p.o. dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat
