Zmiana czasu na letni 2018
Czas z zimowego na letni tradycyjnie zmieniamy podczas przesilenia wiosennego. Czyli tzw. równonocy, kiedy dzień i noc mają po 12 godzin. Data jednak jest tylko umowna, bowiem zmiana czasu zawsze odbywa w weekendy, aby nie paraliżować pracy. Na zmianę godziny bowiem zwłaszcza podatne są systemy informatyczne m.in. w bankach czy komunikacji publicznej.
Dlaczego co roku decydujemy się na taką zmianę? Wszystko po to, żeby lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Dzięki temu, że słońce świeci nam popołudniami, mamy lepsze warunki na przykład do uprawiania sportów lub innych aktywności po pracy. Trzeba jednak być przygotowanym, że zaraz po zmianie czasu jesteśmy mniej efektywni w pracy, dopóki nasz zegar biologiczny nie dostosuje się do tego, że wstajemy o innej porze.
Zmiana czasu na letni 2018. W zależności od pory roku przekręcamy wskazówkę tarczy zegarowej w przód lub w tył
Już od dawna w Polsce i na świecie wprowadzono mechanizm zmiany czasu. W zależności od pory roku przekręcamy wskazówkę tarczy zegarowej w przód lub w tył, co oznacza że śpimy godzinę dłużej lub budzimy się o godzinę wcześniej.
W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.
Zmiana czasu na letni 2018. Smartfony same się przestawią
Obecnie większość urządzeń np. smartfony, z dostępem do internetu samodzielnie aktualizuje godzinę na czas letni i zimowy.
ZOBACZ TAKŻE: Zmiana czasu z zimowego na letni
źródło: naszemiasto.pl