FLESZ - Nowe rozporządzenie w związku z pandemią
Tysiące tytułów, bogaty program towarzyszący, kilkuset wystawców, pisarzy i dziesiątki tysięcy miłośników literatury - tak od lat wyglądały Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Aż do ubiegłego roku. W czasie pandemii literackie zakupy i spotkania oraz Gala Konkursu im. Jana Długosza odbyły się wirtualnie. I jak podkreślają organizatorzy Targów, choć z jednej strony wydarzenia te na chwilę zaspokoiły głód spotkań, to z drugiej przypomniały, jak ważne było spotykanie się w realnym świecie.
- Ludzie tęsknią za emocjami i niezapomnianymi wrażeniami- zaznaczają organizatorzy. Chcą dzielić się przeżyciami, poznawać się wzajemnie i zdobywać wiedzę inaczej, niż zadając pytania na czacie. Najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie ma sprawić, że czytelnicy z całego kraju poczują, że nie są sami. Literatura łączy ludzi i sprawia, że samotność odchodzi na drugi plan. Możliwość rozmowy z drugim człowiekiem, wymiana uśmiechu, ciepłe spojrzenie potrafią zdziałać cuda.
Przemiany i modyfikacje, w ubiegłym roku wszechobecne w każdej niemal dziedzinie, nie ominęły organizatorów wydarzenia. Według najnowszych ustaleń Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie w tym roku odbędą się tradycyjnie w październiku, ale tym razem rozpoczną się nieco wcześniej niż w latach poprzednich - między 14 a 17 października. Nieco zmieni się też ich tradycyjna formuła, w której uwzględniono - śladem poprzedniego roku - także wydarzenia online. W tym roku targi mają więc odbywać się hybrydowo, a obok spotkań w hali EXPO Kraków uczestnicy będą mogli też skorzystać z wydarzeń wirtualnych.
- Zmiany uczą elastyczności, dodają odwagi i sprawiają, że szybciej adaptujemy się do nowych okoliczności. Takie właśnie będą Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – dostosowane do aktualnych potrzeb wydawców i czytelników - zapowiadają organizatorzy.
Z tego między innymi względu tegorocznym hasłem Targów jest cytat „Człowiek żyje zmianą” Stanisława Lema. W tym roku obchodzimy także 100. rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego futurologa. Podczas Międzynarodowych Targów Książki, na których gościł wielokrotnie, odbędą się rozmowy o przyszłości, rozwoju technologii i jej wpływie na życie człowieka.
Nowością tegorocznej edycji będzie specjalna przestrzeń dla tłumaczy książek. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić ich ogromną rolę w procesie twórczym. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytania – jak zostać tłumaczem, co jest najważniejsze w pracy nad tekstem i z jakimi problemami mierzą się w codziennej pracy.
Organizacja 24. edycji Międzynarodowych Targów Książki przyniosła też zmianę layoutu wydarzenia.
– Nowa szata graficzna oddaje charakter nadchodzącej edycji. Z odwagą patrzymy w przyszłość, jesteśmy otwarci na zmiany, ale nie zapominamy o tym co jest dla nas najważniejsze – tradycyjnych spotkaniach offline – podkreśla Zuzanna Oettingen, Project Manager.
Kraków. Zajrzeliśmy do nowego oddziału Muzeum Fotografii w K...
