Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana na stanowisku komendanta KaOSG. Gen. Stanisław Laciuga przeszedł na emeryturę. Jego miejsce zajął gen. Adam Jopek

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Gen. bryg. SG Adam Jopek (z prawej) zastąpił na stanowisku komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu gen. Stanisława Laciugę, który przeszedł na emeryturę
Gen. bryg. SG Adam Jopek (z prawej) zastąpił na stanowisku komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu gen. Stanisława Laciugę, który przeszedł na emeryturę KaOSG
Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu ma nowego komendanta. Jest to gen. bryg. SG Adam Jopek. Zastąpił on na stanowisku gen. bryg. SG Stanisława Laciugę, który po ponad 28 latach służby w formacji przeszedł na emeryturę.

Uroczystość przejścia na emeryturę dotychczasowego komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu zgodnie z ceremoniałem była połączona z wprowadzeniem do jednostki nowego szefa. Uroczysta zbiórka pracowników mundurowych, jak i cywilnych KaOSG odbyła się w środę, 21 lutego. Wzięli w niej udział także gen. bryg. SG Robert Bagan - komendant główny SG, przedstawiciele urzędów administracji rządowej i władz samorządowych oraz instytucji, delegacje służb mundurowych i zaproszeni goście.

Pan generał Stanisław Laciuga przechodzi na emeryturę po blisko 30 latach służby na rzecz naszej ojczyzny. Od ośmiu lat prowadził funkcjonariuszy w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu – przypomniał komendant główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Bagan. – Dziękuję za to, że stworzył Pan tutaj wspaniały zespół i z wielkim zaangażowaniem realizował bardzo trudne, szczególnie w ostatnich latach, zadania. Życzę zdrowia, pogody ducha i oczywiście zawsze zapraszam do odwiedzenia jednostek Straży Granicznej.

Za służbę gen. Laciudze podziękował także starosta nowosądecki

- Dziękuję za profesjonalizm i rzetelne wykonywanie obowiązków służbowych, a także lata pracy i oddanej służby na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Sądecczyzny – mówił starosta Marek Kwiatkowski. - Misją funkcjonariusza Karpackiego Oddziału Straży Granicznej jest ochrona polskich granic, ale też ochrona i niesienie pomocy osobom zagrożonym. Praca sądeckich pograniczników jest nieoceniona – pokazały to szczególnie lata pandemii i wojny za naszą wschodnią granicą.

Starosta podkreślił, że to trudna, niebezpieczna i ciężka służba, wymagająca poświęceń, wyrzeczeń i ryzyka. Zaznaczył, że funkcjonariusze KaOSG zawsze stawali na wysokości zadania, dzięki czemu Polacy mogli czuć się bezpieczni w swoim kraju.

- Pod Pana kierownictwem sądeccy pogranicznicy wzorowo wykonywali swoją pracę. Dzisiaj, kiedy zdaje Pan obowiązki komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, pragnę serdecznie podziękować za współpracę i codzienne zaangażowanie przy podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Ziemi Sądeckiej i licznie odwiedzających nasz region turystów – dodał Kwiatkowski. - Życzę wszelkiej pomyślności na emeryturze i wykorzystania tego czasu na realizację planów i projektów, na które do tej pory nie było czasu.

Gen. bryg. SG Stanisław Laciuga w swoim przemówieniu podsumował ponad 28-letnią służbę w formacji, podziękował wszystkim za współpracę oraz lata spędzone w mundurze. Przekazał też obowiązki swojemu następcy - gen. bryg. SG Adamowi Jopkowi.

Nowy komendant KaOSG urodził się w Suchej Beskidzkiej. Jest absolwentem Wydziału Wojsk Zmechanizowanych Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu (promocja 1997 r.), Wojskowego Instytutu Historycznego Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, Wyższego Kursu Obronnego Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie oraz Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, w zakresie tożsamości społeczno-kulturowej narodów Środkowego i Bliskiego Wschodu. Były oficer Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA. W Straży Granicznej pełni służbę od 1999 roku, gdzie do maja 2013 r. wykonywał obowiązki służbowe w bezpośredniej ochronie granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego w Karpackim Oddziale SG na kierunku polsko – słowackim w Piwnicznej – Zdroju oraz w Podlaskim Oddziale SG na kierunku polsko – białoruskim w Kuźnicy (maj 2013 – sierpień 2016). Jednocześnie na tych odcinkach był Pomocnikiem Pełnomocnika Granicznego. Brał udział w misji Agencji FRONTEX na granicy słowacko – ukraińskiej, jak również w projektach realizowanych przez Agencję FRONTEX na granicy litewsko – białoruskiej.

Gen. bryg. SG Adam Jopek od 1 września 2016 roku realizował obowiązki służbowe na stanowisku Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Jednocześnie będąc Pełnomocnikiem Granicznym na odcinku polsko-czeskim i polsko-słowackim.
W trakcie dotychczasowej służby gen. bryg SG Adam Jopek został odznaczony: Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju (2014 r.), Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa (2015 r.), Odznaką Straży Granicznej (2015 r.), Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Straży Granicznej (2016 r.), Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę (2017 r.), Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju (2018 r.), Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Policji (2019 r.), Złotą Odznaką Za Zasługi w Pracy Penitencjarnej (2019 r.), Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2019 r.), Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Straży Granicznej (2020 r.),Honorową Odznaką Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych (2021 r.), Brązową Odznaką Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej (2021 r.),Złotym Jabłkiem Sądeckim (2021 r.), Odznaką Pamiątkową 82. Oleśnickiego Batalionu Ewakuacji Sprzętu (2022 r.), Odznaką Funkcjonariusza KaOSG (2022 r.), Srebrną Odznaką Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej (2022 r.), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2022 r.). Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (2023 r.), Odznaką Pamiątkową Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (2023 r.), Medalem pamiątkowym 9 Pułku Ułanów Małopolskich Ochotniczego Szwadronu Opole (2023 r.), Medalem 100-lecia Powstania Policji Państwowej (2023 r.) oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej (2023 r.).

Wojnarowa. Wojsko znów na Sądecczyźnie. Tu będzie stacjonował 21. Lekki Batalion Górski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska