Plany miasta zakładają przekształcenie już od stycznia Mościckiego Centrum Medycznego i Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Taki sam los czekać ma "stary" szpital w Tarnowie na początku 2014 roku. - Pacjenci zmian nie odczują - zapewniają urzędnicy. - Działalność przychodni oraz szpitala nadal opierać się będzie przede wszystkim na świadczeniach kontraktowanych przez Narodowy Funduszu Zdrowia.
Tymczasem działacze z kilku organizacji związkowych służby zdrowia lansują pomysł przeprowadzenia w tej sprawie referendum.
- Jeśli radni liczą się z głosem mieszkańców, taki wniosek powinien stanąć na najbliższej sesji - uważa Danuta Kądziołka z "S" Pracowników Służby Zdrowia w Tarnowie. Czy to realne?
- Referendum w tak ważnej sprawie byłoby zasadne. Prawdopodobnie taki pomysł na sesji się pojawi - mówi Kazimierz Koprowski, radny PiS i szef struktur partii w mieście. Sama opozycja nie wystarczy do przeforsowania pomysłu. - W koalicji Tarnowianie-PO słychać różne zdania na temat komercjalizacji - twierdzi jednak anonimowo jeden z samorządowców.
W poniedziałek spotkanie z mieszkańcami
Komercjalizować czy nie? Swoje uwagi mieszkańcy mogą zgłaszać m.in. podczas poniedziałkowego otwartego spotkania w sali teatralnej Pałacu Młodzieży. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Jest kolejnym etapem konsultacji społecznych organizowanych przez miasto. Urzędnicy deklarują, że odpowiedzą na pytania o cel i skutki przekształceń. Przed południem rozpoczyna się natomiast forum menedżerów ochrony zdrowia "Przekształcenia podmiotów leczniczych - szanse i zagrożenia". Początek o godz. 10 w sali Lustrzanej.
Zbuntowany jezuita. Przed Natankiem był ksiądz Kiersztyn
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!