Szlakiem krakowskich szopek
Ponad 30 bajkowych konstrukcji - dzieł szopkarzy - można oglądać w witrynach i gablotach spacerując samemu albo z przewodnikiem, który o pięknej krakowskiej tradycji opowie.
Przy indywidualnym zwiedzaniu przydatny będzie spacerownik zawierający mapę tegorocznych lokalizacji oraz informacje o wszystkich szopkach eksponowanych w przestrzeni miejskiej. Jest on dostępny na stronie internetowej www.wokolszopki.pl.
26 grudnia o godzinie 16.00 spacer szlakiem krakowskich szopek poprowadzi Emil Bajorek – licencjonowany przewodnik po Krakowie. Wejściówki w cenie 10 zł są na stronie www.kbfbilety.krakow.pl. Dzieci do 3. roku życia wstęp wolny.
Żywa szopka franciszkanów
Od 24 do 26 grudnia na skwerze przy ul. Franciszkańskiej 2 będzie można zobaczyć żywą szopkę. Znajdą się w niej postacie biblijne, w które wcielą się ludzie, oraz zwierzęta sprowadzone z zoo: osioł, dwie kozy, dwie lamy i kuc. Krakowianie tradycyjnie przyjdą tu, by wspólnie kolędować, oglądać występy grup jasełkowych i czuwać przy stajence.
A może by tak wejść do szopki?
Na wystawie stałej w Krzysztoforach "Kraków od początku bez końca" jednym z obiektów opowiadających o naszym mieście jest szopka - szopek w Muzeum Krakowa jest kilka, a w okresie wystawy pokonkursowej prezentowanych jest w tym roku ponad 200 prac, została nawet odtworzona pracownia legendarnego szopkarza Macieja Moszewa, ale szopka, o której mowa jest niezwykła nawet na takim tle. Można bowiem do niej wejść.
- To jest miejsce magii, w którym powracamy do świata marzeń z naszego dzieciństwa, gdzie wszystko jest proste, prawdziwe, harmonijne, gdzie wszystko się samo przez się tłumaczy. Za tym światem tęsknimy - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. - Do tego świata można wrócić, ponieważ ta szopka będzie tu od początku i bez końca.
Krzysztofory zapraszają zwiedzających już w drugi dzień świąt - 26 grudnia muzeum będzie czynne w godz. 10.00 - 18.00.
W Krzysztoforach prezentowane są także prace, które stworzyli szopkarze na tegoroczny Konkurs na najpiękniejszą krakowską szopkę.
Magiczny mapping na Wawelu
Poświąteczny weekend - od 28 do 30 grudnia - to czas, kiedy wawelski dziedziniec arkadowy będą ożywiały multimedialne pokazy.
"Blask historii — przeżyj królewską opowieść" to seria mappingów, w których monumentalne mury zamku ożyją, dzięki multimedialnym projekcjom, przenoszącym widzów w czasy dawnych królów i zapraszających do spaceru przez królewski skarbiec aż po czasy ostatnich Jagiellonów - zapowiada najnowsze pokazy Wawel.
Mappingi będzie można oglądać w godz. 16.00-21.00. Wstęp wolny.
Najciekawsze krakowskie wystawy
W drugi dzień świąt krakowskie muzea zapraszają w swoje mury. To dobry czas, by w rodzinnym gronie nadrobić zaległości. Gdzie się wybrać?
W Gmachu Głównym MNK właśnie otwarta została wystawa sztuki, architektury i dizajnu powstałych po 1989 roku, która z pewnością będzie ciekawą podróżą w czasie. O czym i jak opowiadają artyści tworzący dziś? 26 grudnia MNK można odwiedzić w godz. 10.00-16.00, w pozostałe dni zgodnie ze zwyczajowymi godzinami.
Trzy niezwykłe ekspozycje przygotowali kuratorzy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z okazji 30-lecia instytucji: wystawa poświęcona założycielom muzeum Andrzejowi Wajdzie i Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie, pokaz eksponatów z kolekcji wybranych przez osoby związane z Mangghą oraz kolekcję sztuki, rzemiosła artystycznego i militariów Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego. Manggha zaprasza na wystawy także w drugi dzień świąt.
MuFo zaprasza na wystawę cyklu fotokolaży "Świat uczuć i wyobraźni" Zofii Rydet, jednej z najwybitniejszych polskich fotografek. To poetycka opowieść o ludziach i ich przeżyciach tworzony przez Zofię Rydet - jedną z najbardziej znanych fotografek polskich XX wieku - w latach 60. i 70. Drugiego dnia świąt MuFo Rakowicka czynne jest w standardowych godzinach 10.00-18.00.
150 prac najbardziej tajemniczego artysty street artu - Banksy`ego można oglądać w muzeum przy ul. Berka Joselewicza 21. To jedyne miejsce, gdzie w jednym miejscu znalazły się grafiki, obrazy i inne prace artysty. „Pulp Fiction”, „Dziewczynka z balonikiem”, „Londyńska pokojówka”, „Sikający strażnik”, „Mała dziewczynka zakrywająca swastykę”, „Bez przyszłości”, stworzona podczas pandemii „Game changer”, stylizowana na słynną Marilyn Monroe Andy`ego Warhola Kate Moss czy królowa Elżbieta i – oczywiście - szczury. Na powierzchni ponad tysiąca metrów kw.
Na opowieść o krakowskich siłaczkach od średniowiecza po współczesność zaprasza Kamienica Hipolitów (26 grudnia oddział czynny w godz. 10.00-17.00). Zwiedzający poznają sylwetki takich postaci jak: Nawojka – legendarna pierwsza studentka uniwersytetu, pierwsze „magister fermacyji” – rodzone siostry i zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie, okrzyknięta czarownicą i spalona na stosie na Małym Rynku Katarzyna Weiglowa, takie sławy jak aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann czy ikona polskiej sztuki XX wieku Zofia Stryjeńska, emancypantki Maria Dulębianka i Kazimiera Bujwidowa. Ważnym postacią będzie także krakowianka - królowa przedwojennego tenisa – Jadwiga Jędrzejowska, której styl gry powalał przeciwniczki oraz ilustratorska przedwojennego „Vogue” i „Harper̒s Bazaar”- Alicja Halicka, nie zabrakło też współczesnych ikon, m.in. Kory Jackowskiej. Swoje miejsce znajdą tu także postaci XIX-wiecznych bizneswoman, służących i robotnic, dzięki którym rozwijał się Kraków.
Kino, teatr, filharmonia
Alternatywą dla platform streamingowych będą filmowe nowości na dużym ekranie. W święta do kin trafią m.in. długo wyczekiwany najnowszy film Pedro Almodovara "W pokoju obok", opowieść o autorze "Małego Księcia" - "Saint Exupéry. Zanim powstał Mały Książę". Nie tylko najmłodszych ucieszy druga część nowej wersji "Akademii Pana Kleksa" - "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" oraz disneyowska produkcja "Mufasa: Król Lew".
Teatralne emocje można będzie przeżywać od poświątecznego piątku. Fredrowskie "Gwałtu, co się dzieje!" to najnowszy tytuł Teatru Bagatela, na sceniczną wersję bestsellera Emmanuela Carrère'a "Joga" zaprasza Stary Teatr, a na Dużej Scenie Teatru Ludowego komediowa "Kolacja dla głupca". Z propozycją dla najmłodszych, czyli najnajów wychodzi Groteska i jej "W trawie. Laboratorium sensoryczne".
28 grudnia Filharmonia Krakowska będzie rozbrzmiewała kolędami, dzień później kolędy świata zabrzmią w ICE Kraków.
