https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Życie studenckie w dawnym Krakowie. Zobacz, jak wyglądało! To był zupełnie inny czas i zupełnie inne miasto. Wiele się zmieniło!

Paulina Szymczewska
Sala wykładowa Wydziału Lekarskiego UJ podczas wykładu prof. Karola Kleckiego – 1928 rok.
Sala wykładowa Wydziału Lekarskiego UJ podczas wykładu prof. Karola Kleckiego – 1928 rok. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kraków jest wielkim ośrodkiem akademickim, drugim w Polsce (po Warszawie). Akademickie tradycje sięgają tutaj wielu wieków wstecz. Studenckie życie w obecnych czasach to m.in. nowoczesne technologie, nauka online i łatwy dostęp do ogromnej bazy wiedzy dzięki wszechobecnemu internetowi. A jak wyglądało to dawniej? Obejrzyj przedwojenne zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

W Krakowie mamy ponad 20 uczelni publicznych i niepublicznych, a studencka brać stanowi aż kilkanaście procent mieszkańców stolicy Małopolski. W poprzednim roku akademickim – jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Krakowie – na tutejszych uczelniach kształciło się 130,4 tys. osób, a w całej Małopolsce – 148,4 tys. studentów (w tym 9 tys. cudzoziemców).

W ogólnej liczbie studentów zdecydowaną większość stanowiły osoby studiujące na uczelniach publicznych – 79,3%, przy czym dominowali tu studenci studiów stacjonarnych – 82,6%. Ponad 59% osób studiujących stanowiły kobiety.

Największą liczbą studentów może się pochwalić oczywiście najstarsza uczelnia w Polsce – Uniwersytet Jagielloński: w minionym roku akademickim studiowało ich tu ponad 33,5 tys. Na drugim miejscu wśród uczelni publicznych znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza z liczbą ponad 18 tys. studentów, a na trzecim – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej – 17,2 tys. studentów. Kolejne miejsca pod względem liczby studentów zajęły: Uniwersytet Ekonomiczny (14,8 tys.), Politechnika Krakowska (11,7 tys.) i Uniwersytet Rolniczy (6,7 tys.).

Natomiast spośród krakowskich uczelni niepublicznych w pierwszej trójce – jeśli chodzi o liczbę studentów – znalazły się: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – 8,4 tys. studentów, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości – 3,3 tys. oraz Uniwersytet Ignatianum – 3 tys.

Jeśli zaś chodzi o kierunki studiów, to w minionym roku akademickim najwięcej było osób, które wybrały biznes, administrację i prawo – w sumie 29,6 tys. (to 20%). Niemal równie popularne były kierunki z grup technika, przemysł i budownictwo – studiowało je 25,4 tys. osób (17,1%). Tyle samo osób wybrało nauki społeczne, dziennikarstwo i informację. Natomiast na nauki humanistyczne i sztukę postawiło 18,6 tys. osób (12,5%).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Studenckie życie w obecnych czasach to m.in. nowoczesne technologie, nauka online i łatwy dostęp do ogromnej bazy wiedzy dzięki wszechobecnemu internetowi. A jak to było kiedyś?

Oglądając archiwalne zdjęcia z zasobów NAC, dowiesz się:

  • jak wyglądały w Krakowie niemal wiek temu sale wykładowe i jak prowadzono w nich zajęcia,
  • jak ubierali się i zachowywali krakowscy studenci,
  • jak toczyło się życie w akademikach,
  • co studenci lubili robić w czasie wolnym,
  • jak wyglądały wojskowe ćwiczenia akademików,
  • w jakich uroczystościach studencka brać brała udział,
  • kiedy i dlaczego żacy demonstrowali na ulicach Krakowa.

Zapraszamy w podróż w czasie!

Zobacz też:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Aula i Sala Bobrzyńskiego w Collegium Maius UJ do remontu. Konserwatorzy poszukiwani

Aula i Sala Bobrzyńskiego w Collegium Maius UJ do remontu. Konserwatorzy poszukiwani

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Kraków świętuje 35 lat samorządu. "Mieszkańcy czują się współgospodarzami miasta"

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska