https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

1 Maja w Oświęcimiu i Kętach w latach PRL-u. Święto Pracy na archiwalnych fotografiach sprzed lat. Wiece i pochody. Galeria

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
1 Maja lub inaczej Święto Pracy w czasach PRL obchodzono w Oświęcimiu podobnie jak kraj długi i szeroki na pochodach i wiecach
1 Maja lub inaczej Święto Pracy w czasach PRL obchodzono w Oświęcimiu podobnie jak kraj długi i szeroki na pochodach i wiecach Archiwum PZ nr 2 w Oświęcimiu
1 Maja lub inaczej Święto Pracy w czasach PRL obchodzono w Oświęcimiu podobnie jak kraj długi i szeroki. Odbywały się wiece na głównych placach, ulicami miasta przechodziły pochody pierwszomajowe. Ich trasy zmieniały się w ciągu kilkudziesięciu lat. Przejdź do galerii i zobacz na archiwalnych fotografiach, jak wyglądały majówki w minionej epoce.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Uroczystości 1 Maja w Oświęcimiu najpierw były na Rynku i placu Kościuszki

W 1-majowych pochodach szły szkoły, zakłady pracy, organizacje, czyli jak to określała ówczesna propaganda "lud pracujący miast i wsi". Święto Pracy w latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) obchodzone zawsze było z wielką pompą. Maszerowali wszyscy. Odmowa nie była mile widziana przez władze. Inaczej mówiąc udział był obowiązkowy.

W pierwszych latach PRL-u 1-majowe uroczystości zaczynały się na Rynku Głównym. Tutaj z balkonu budynku, gdzie wówczas mieścił się Komitet Miejski Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (dzisiaj siedziba Sądu Rejonowego) przemawiali sekretarze partii.

Trasy przemarszów zmieniały się w ciągu kilkudziesięciu lat. W kolejnych latach uroczystości odbywały się także na placu Kościuszki, skąd ruszał pochód na os. Chemików.

Święto Pracy na osiedlu Chemików w Oświęcimiu

Główny wiec, w trakcie których słuchano wystąpień I sekretarzy PZPR z Warszawy, odbywał się na placu przed ówczesnym Zakładowym Domem Kultury.

- Pochód przechodził następnie ulicami Śniadeckiego, Olszewskiego i Słowackiego

- wspominają oświęcimianie.

Potem miała miejsce część bardziej rozrywkowa. Z samochodów spółdzielni spożywczych serwowano kiełbasy, można było napić się piwa czy lemoniady.

Zator to turystyczno-rozrywkowa perła Małopolski zachodniej

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska