10 Asów Małopolski. Dawid Kubacki zwycięzcą plebiscytu. Michał Probierz Trenerem Roku, Jakub Błaszczykowski z Nagrodą Specjalną

Mistrz świata w skokach narciarskich Dawid Kubacki wygrał plebiscyt 10 Asów Małopolski 2019, organizowany przez „Dziennik Polski” i „Gazetę Krakowską”. Wyprzedził on innego skoczka, wicemistrza globu Kamila Stocha i drużynową mistrzynię Europy w szpadzie Aleksandrę Zamachowską.

Zwieńczeniem plebiscytu 10 Asów Małopolski (wybranych przez Kapitułę) i Sportowiec Małopolski (wyłonionych w głosowaniu naszych Czytelników) była uroczysta gala, która wczoraj odbyła się w Kar­cher Hali Craco­via. Zgromadziła ona kilkuset sportowców i trenerów z naszego regionu, w tym byłych olimpijczyków.

Wśród gości byli też patroni honorowi plebiscytu: wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Ury­nowicz i rektor AWFw Krakowie, prof. Aleksander Tyka.

W gronie 10 Asów Małopolski, którym nagrody wręczali prof. Tyka i prezes Polska Press Oddział w Krakowie Małgorzata Cetera-Bulka, znaleźli się przedstawiciele aż ośmiu dyscyplin sportowych. Na tę różnorodność zwracali uwagę odbierający nagrody.

- Chciałbym podziękować organizatorom plebiscytu za tak rzetelne ocenienie wyników i pracy Dawida - powiedział ojciec skoczka Edward Kubacki. - Gratuluję Kapitule dużej roztropności i uniwersalizmu. Za to, że sporty niszowe zostały tak docenione, należą się jej duże brawa - dodał Bronisław Stoch, ojciec Kamila. Obaj skoczkowie nie mogli przybyć na galę, gdyż biorą udział w zawodach PŚ.

Trenerem Roku został uz­na­ny szkoleniowiec Cracovii Michał Probierz.
- Ta nagroda tak naprawdę należy się zawodnikom, bo oni są najważniejsi. I powinna być przyznana za cierpliwość, bo wykazał się nią prezes Cracovii Janusz Filipiak - powiedział Michał Probierz, odbierając statuetkę.

Drugim uhonorowanym przedstawicielem piłki nożnej był Jakub Błaszczykowski, który otrzymał Nagrodę Specjalną Kapituły 10 Asów Małopolski za wielki wkład w uratowanie Wisły Kraków przed upadkiem. W imieniu kapitana „Białej Gwiazdy” odebrał ją jego brat Dawid, który także miał duży udział w misji ratunkowej.

Sportowiec Małopolski 2019. Uroczysta gala rozdania nagród w...

Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego została przyznana Janowi-Krzysztofowi Dudzie z Wieliczki. Jako szachista światowej czołówki rozpoczął właśnie udział w niezwykle prestiżowych zawodach w Holandii.
Podczas gali swoje nagrody odebrali także laureaci plebiscytu Sportowiec Małopolski w kategorii juniorów, seniorów (obie z podziałem na dziewczęta i chłopców), trenerów oraz drużyn w poszczególnych powiatach i na etapie wojewódzkim.

W następny poniedziałek 20 stycznia opublikujemy 16-stronicowy dodatek, w którym przedstawimy wszystkich laureatów wraz z pamiątkowym plakatem.

10 Asów Małopolski 2019

1. Dawid Kubacki (Eve-nement Zakopane), skoki narciarskie

Na skoczni w Seefeld zdobył swój pierwszy indywidualny tytuł mistrza świata. Odniósł też jedno zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, a w klasyfikacji końcowej zajął wysokie 5. miejsce. Stawał też na podium z drużyną, która zdobyła Puchar Narodów. W minionym roku został również zwycięzcą klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix.

2. Kamil Stoch (Eve-nement Zakopane), skoki narciarskie

W 2019 roku został wicemistrzem świata na skoczni normalnej i zajął 3. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Aż 10-krotnie stawał na podium, dwukrotnie wygrywając pucharowe zawody. Jako lider miał ogromny wkład w zdobycie przez polską reprezentację Pucharu Narodów.

3. Aleksandra Zamachowska (AZS AWF Kraków), szermierka

Zajęła 3. miejsce w Pucharze Świata w Barcelonie, co jest jej największym indywidualnym sukcesem w karierze, a podczas mistrzostw Europy w Duesseldorfie wraz z drużyną szpadzistek zdobyła złoty medal. 23-latka znalazła się także w ekipie, która wygrała zawody Pucharu Świata w Dubaju, Barcelonie i Tallinnie, wciąż walcząc o kwalifikację na igrzyska w Tokio.

4. Maria Sajdak (AZS AWF Kraków), wioślarstwo

Zawodniczka z wioślarskiej czwórki podwójnej, która od kilku lat jest w ścisłej światowej czołówce. W 2019 roku w Linz Ottensheim wraz z koleżankami zdobyły srebrny medal mistrzostw świata, ponadto stanęła na podium Pucharu Świata.

5. Dariusz Popiela (Start Nowy Sącz), kajakarstwo górskie

Od lat czołowy polski kajakarz w slalomowej konkurencji K-1. W tym sezonie pochodzący z Nowego Sącza zawodnik przeniósł się ze Spójni Warszawa do Startu Nowy Sącz. W mistrzostwach Europy w slalomie wywalczył srebrny medal.

6. Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), szermierka

Podczas mistrzostw Europy Duesseldorfie wraz z drużyną szpadzistek zdobyła złoty medal. Walczyła także w ekipie, która wygrała zawody Pucharu Świata w Dubaju, Barcelonie i Tallinnie, dzięki czemu jest już bardzo blisko kwalifikacji na igrzyska w Tokio.

7. Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), szachy
21-letni polski arcymistrz zajmuje bardzo wysokie, 12. miejsce w rankingu światowym FIDE. Ma 2758 punktów, co jest najwyższą wartością w historii polskich szachów. W 2019 roku zajął drugie miejsce w prestiżowych zawodach Grand Prix w Hamburgu i po raz pierwszy w karierze awansował do 4. rundy Pucharu Świata. Zajął 7. miejsce w mistrzostwach świata w szachach szybkich i 10. w szachach błyskawicznych.

8. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), kolarstwo

Jeden z liderów grupy Bora-Hansgrohe w wyścigu Giro d’Italia, podczas którego zajął 6. miejsce. Tę samą lokatę wywalczył w Vuelta Espana, ponadto był 9. w Tour de Pologne.

9. Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski), sport samolotowy

Indywidualny i drużynowy mistrz świata w lataniu precyzyjnym, mistrz Polski w lataniu precyzyjnym i rajdowy mistrz Polski.

10. Łukasz Czapla (Petarda Kraków), strzelectwo

Startując od 22 lat, wielokrotnie stawał na podium międzynarodowych imprez. W tym roku został mistrzem świata w strzelaniu do ruchomej tarczy. Złoty medal zdobył na Węgrzech w konkurencji 40 mix z 50 metrów.

Odkrycie Roku 2019

Konrad Pacholski (UKS Sparta Volleyball Kraków), siatkówka

Pochodzący ze Stryszawy 17-latek występujący na pozycji środkowego wygrał z drużyną minikadetów Mistrzostwa Europy Wschodniej, a następnie zdobył brązowy medal mistrzostw Europy U-17 w Bułgarii.

Trener Roku 2019

Michał Probierz (Cracovia), piłka nożna

Doprowadził zespół „Pasów” do 4. miejsca w ekstraklasie, co dało prawo gry w europejskich pucharach, a jesienią zespół dokonał kolejnego progresu i walczy o tytuł mistrza Polski.

Nagroda specjalna kapituły 10 Asów Małopolski

Jakub Błaszczykowski (Wisła Kraków), piłka nożna

Na początku roku został nie tylko najważniejszym piłkarzem drużyny z Reymonta, ale przede wszystkim osobą, która uratowała Wisłę Kraków przed upadkiem. Nieustannie angażuje się w działalność charytatywną i społeczną, stając się wzorem do naśladowania dla młodych sportowców. Jako 120-krotny reprezentant Polski miał wielki udział w awansie drużyny narodowej na turniej Euro 2020.

Cracovia czy Wisła? Hutnik czy Garbarnia? Prądniczanka czy Wieczysta? Sprawdź!

Oto ranking TOP 30 krakowskich klubów. Po raz drugi prezentujemy ranking, w którym punktem odniesienia jest liczba lajków na oficjalnych stronach Facebooka (stan na 30 marca 2020 roku).

Ranking krakowskich klubów na Facebooku. Oto piłkarskie druż...