Zwieńczeniem plebiscytu 10 Asów Małopolski (wybranych przez Kapitułę) i Sportowiec Małopolski (wyłonionych w głosowaniu naszych Czytelników) była uroczysta gala, która wczoraj odbyła się w Karcher Hali Cracovia. Zgromadziła ona kilkuset sportowców i trenerów z naszego regionu, w tym byłych olimpijczyków.
Wśród gości byli też patroni honorowi plebiscytu: wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz i rektor AWFw Krakowie, prof. Aleksander Tyka.
W gronie 10 Asów Małopolski, którym nagrody wręczali prof. Tyka i prezes Polska Press Oddział w Krakowie Małgorzata Cetera-Bulka, znaleźli się przedstawiciele aż ośmiu dyscyplin sportowych. Na tę różnorodność zwracali uwagę odbierający nagrody.
- Chciałbym podziękować organizatorom plebiscytu za tak rzetelne ocenienie wyników i pracy Dawida - powiedział ojciec skoczka Edward Kubacki. - Gratuluję Kapitule dużej roztropności i uniwersalizmu. Za to, że sporty niszowe zostały tak docenione, należą się jej duże brawa - dodał Bronisław Stoch, ojciec Kamila. Obaj skoczkowie nie mogli przybyć na galę, gdyż biorą udział w zawodach PŚ.
Trenerem Roku został uznany szkoleniowiec Cracovii Michał Probierz.
- Ta nagroda tak naprawdę należy się zawodnikom, bo oni są najważniejsi. I powinna być przyznana za cierpliwość, bo wykazał się nią prezes Cracovii Janusz Filipiak - powiedział Michał Probierz, odbierając statuetkę.
Drugim uhonorowanym przedstawicielem piłki nożnej był Jakub Błaszczykowski, który otrzymał Nagrodę Specjalną Kapituły 10 Asów Małopolski za wielki wkład w uratowanie Wisły Kraków przed upadkiem. W imieniu kapitana „Białej Gwiazdy” odebrał ją jego brat Dawid, który także miał duży udział w misji ratunkowej.
Sportowiec Małopolski 2019. Uroczysta gala rozdania nagród w...
Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego została przyznana Janowi-Krzysztofowi Dudzie z Wieliczki. Jako szachista światowej czołówki rozpoczął właśnie udział w niezwykle prestiżowych zawodach w Holandii.
Podczas gali swoje nagrody odebrali także laureaci plebiscytu Sportowiec Małopolski w kategorii juniorów, seniorów (obie z podziałem na dziewczęta i chłopców), trenerów oraz drużyn w poszczególnych powiatach i na etapie wojewódzkim.
W następny poniedziałek 20 stycznia opublikujemy 16-stronicowy dodatek, w którym przedstawimy wszystkich laureatów wraz z pamiątkowym plakatem.
Edward Kubacki: Dawid dopinał sobie skrzydła z kartonów i biegał, próbując latać [rozmowa]
Michał Probierz: Brakuje mi mistrzostwa Polski, pracuję po to, by wygrywać
10 Asów Małopolski 2019
1. Dawid Kubacki (Eve-nement Zakopane), skoki narciarskie
Na skoczni w Seefeld zdobył swój pierwszy indywidualny tytuł mistrza świata. Odniósł też jedno zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, a w klasyfikacji końcowej zajął wysokie 5. miejsce. Stawał też na podium z drużyną, która zdobyła Puchar Narodów. W minionym roku został również zwycięzcą klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix.
2. Kamil Stoch (Eve-nement Zakopane), skoki narciarskie
W 2019 roku został wicemistrzem świata na skoczni normalnej i zajął 3. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Aż 10-krotnie stawał na podium, dwukrotnie wygrywając pucharowe zawody. Jako lider miał ogromny wkład w zdobycie przez polską reprezentację Pucharu Narodów.
3. Aleksandra Zamachowska (AZS AWF Kraków), szermierka
Zajęła 3. miejsce w Pucharze Świata w Barcelonie, co jest jej największym indywidualnym sukcesem w karierze, a podczas mistrzostw Europy w Duesseldorfie wraz z drużyną szpadzistek zdobyła złoty medal. 23-latka znalazła się także w ekipie, która wygrała zawody Pucharu Świata w Dubaju, Barcelonie i Tallinnie, wciąż walcząc o kwalifikację na igrzyska w Tokio.
4. Maria Sajdak (AZS AWF Kraków), wioślarstwo
Zawodniczka z wioślarskiej czwórki podwójnej, która od kilku lat jest w ścisłej światowej czołówce. W 2019 roku w Linz Ottensheim wraz z koleżankami zdobyły srebrny medal mistrzostw świata, ponadto stanęła na podium Pucharu Świata.
5. Dariusz Popiela (Start Nowy Sącz), kajakarstwo górskie
Od lat czołowy polski kajakarz w slalomowej konkurencji K-1. W tym sezonie pochodzący z Nowego Sącza zawodnik przeniósł się ze Spójni Warszawa do Startu Nowy Sącz. W mistrzostwach Europy w slalomie wywalczył srebrny medal.
6. Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), szermierka
Podczas mistrzostw Europy Duesseldorfie wraz z drużyną szpadzistek zdobyła złoty medal. Walczyła także w ekipie, która wygrała zawody Pucharu Świata w Dubaju, Barcelonie i Tallinnie, dzięki czemu jest już bardzo blisko kwalifikacji na igrzyska w Tokio.
7. Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), szachy
21-letni polski arcymistrz zajmuje bardzo wysokie, 12. miejsce w rankingu światowym FIDE. Ma 2758 punktów, co jest najwyższą wartością w historii polskich szachów. W 2019 roku zajął drugie miejsce w prestiżowych zawodach Grand Prix w Hamburgu i po raz pierwszy w karierze awansował do 4. rundy Pucharu Świata. Zajął 7. miejsce w mistrzostwach świata w szachach szybkich i 10. w szachach błyskawicznych.
8. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), kolarstwo
Jeden z liderów grupy Bora-Hansgrohe w wyścigu Giro d’Italia, podczas którego zajął 6. miejsce. Tę samą lokatę wywalczył w Vuelta Espana, ponadto był 9. w Tour de Pologne.
9. Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski), sport samolotowy
Indywidualny i drużynowy mistrz świata w lataniu precyzyjnym, mistrz Polski w lataniu precyzyjnym i rajdowy mistrz Polski.
10. Łukasz Czapla (Petarda Kraków), strzelectwo
Startując od 22 lat, wielokrotnie stawał na podium międzynarodowych imprez. W tym roku został mistrzem świata w strzelaniu do ruchomej tarczy. Złoty medal zdobył na Węgrzech w konkurencji 40 mix z 50 metrów.
Odkrycie Roku 2019
Konrad Pacholski (UKS Sparta Volleyball Kraków), siatkówka
Pochodzący ze Stryszawy 17-latek występujący na pozycji środkowego wygrał z drużyną minikadetów Mistrzostwa Europy Wschodniej, a następnie zdobył brązowy medal mistrzostw Europy U-17 w Bułgarii.
Trener Roku 2019
Michał Probierz (Cracovia), piłka nożna
Doprowadził zespół „Pasów” do 4. miejsca w ekstraklasie, co dało prawo gry w europejskich pucharach, a jesienią zespół dokonał kolejnego progresu i walczy o tytuł mistrza Polski.
Nagroda specjalna kapituły 10 Asów Małopolski
Jakub Błaszczykowski (Wisła Kraków), piłka nożna
Na początku roku został nie tylko najważniejszym piłkarzem drużyny z Reymonta, ale przede wszystkim osobą, która uratowała Wisłę Kraków przed upadkiem. Nieustannie angażuje się w działalność charytatywną i społeczną, stając się wzorem do naśladowania dla młodych sportowców. Jako 120-krotny reprezentant Polski miał wielki udział w awansie drużyny narodowej na turniej Euro 2020.
Cracovia czy Wisła? Hutnik czy Garbarnia? Prądniczanka czy Wieczysta? Sprawdź!
Ranking krakowskich klubów na Facebooku. Oto piłkarskie druż...
Zobacz, jak wygląda Małopolska Jedenastka Roku 2019:
Małopolska Jedenastka Roku 2019. Tym razem przewaga piłkarzy...
