Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Kiedy wymienia się tytuły obrazów z utworami Krzysztofa Pendereckiego, na myśl przychodzą „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Katyń” Andrzeja Wajdy czy „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese. Mówiąc o dorobku kompozytora znacznie rzadziej dodaje się, że zilustrował muzycznie także 30 filmów animowanych. Tworzył muzykę do spektakli teatralnych czy utwory elektroniczne.
O mniej znanych dziełach kompozytora chce opowiedzieć Krakowskie Forum Kultury. W cyklu „10 ciekawych, a nie zawsze znanych, utworów Krzysztofa Pendereckiego. Krótki przewodnik po twórczości kompozytora” zamierza popularyzować wiedzę, o którą trudno w suchych muzycznych przewodnikach i encyklopedii.
- Wybór tylko 10 utworów, przy ogromnym bogactwie dzieł kompozytora, z zasady musiał być subiektywny i taki właśnie jest - uprzedzają inicjatorzy akcji. - Teksty opisujące poszczególne utwory napisane są w sposób przystępny oraz wciągający, urozmaicone zostały ciekawostkami czy anegdotami i prezentują twórczość oraz osobę kompozytora w szerokim kontekście. Ilustrują je przykłady muzycznei ikonograficzne - zapowiadają, dodając jednoczesnie, że oferta jest skierowana zarówno dla dorosłych, jak również młodzieży i dzieci.
Filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego wzbogacone opisami i anegdotami są publikowane na stronie Krakowskiego Forum Kultury (www.krakowskieforum.pl/mistrzpenderecki/). - Rozpoczęliśmy go nieprzypadkowo 2 utworem „Polskie Requiem”. Utworem - nieco na przekór podtytułowi cyklu - bardzo znanym, ale nie można było inaczej: 2 kwietnia to zarówno rocznica śmierci papieża Jana Pawła II (któremu Penderecki dedykował jedną z części Requiem), jak i dzień ostatniego pożegnania samego kompozytora. Druga odsłona cyklu - dodają organizatorzy - także już dostępna na naszych stronach, prezentuje z kolei chyba najmniej znaną część działalności artystycznej kompozytora.
