Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Krakowie. Narodowe oblężenie Wawelu oraz apel o wspólne obchody [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
W Krakowie Święto Niepodległości przebiegało bez incydentów. Prezydent Andrzej Duda dąży do wspólnego świętowania za 2 lata.

Od pięciu lat głównym miejscem obchodów Święta Niepodległości dla Prawa i Sprawiedliwości jest Kraków. Również w tym roku przedstawiciele partii rządzącej pojawili się w stolicy Małopolski.

Jarosław Kaczyński i Beata Szydło uczestniczyli we mszy świętej w katedrze wawelskiej, a wieczorem przejechali do siedziby Polskiego Towarzystwa Sportowego „Sokół”, gdzie prezes PiS wygłosił przemówienie. Kaczyński przypomniał, że to właśnie w tym miejscu dwa lata temu ogłosił, iż to Andrzej Duda będzie kandydatem na prezydenta RP z ramienia tej partii. „Niemożliwe stało się możliwe” - mówił o zwycięstwie nad Komorowskim. Zasugerował, że Polska potrzebuje jedności społecznej. - Wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy chcą silnej Polski - zaznaczył.

>> Święto Niepodległości. Co wiesz o 11 listopada? [QUIZ] <<

Te deklaracje wpisują się w słowa Andrzeja Dudy, który złożył projekt ustawy dotyczący narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości mający zjednoczyć Polaków we wspólnym świętowaniu. Odniósł się do tego m.in. Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, który złożył kwiaty na gromie marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, na chwilę zatrzymał się też przy mogile pary prezydenckiej.

Choć sam stwierdził, że liczy na to, iż jest to ostatnie święto, które różne grupy obchodzą oddzielnie, to jednak wyraził swe sceptycznie nastawienie do inicjatywy Dudy.

- Już rok temu prezydent mówił o wspólnych obchodach święta dzisiejszego dnia, ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Nie wierzę w takie zapowiedzi - tłumaczył.

Niewiele później, bo już dwie godziny po wizycie Schetyny, na Wawelu pojawił się Józef Pilch. Po mszy wojewoda złożył kwiaty przy Krzyżu Katyńskim. To właśnie tam spotkali się sympatycy Komitetu Obrony Demokracji, delegacja z Węgier, która przybyła na obchody na zaproszenie „Gazety Polskiej”, a nawet grupa broniąca praw kobiet. Do żadnych incydentów nie doszło.

Po uroczystościach wojewoda przeszedł w patriotycznym pochodzie na plac Matejki, gdzie Pilch wręczył odznaczenia państwowe oraz akty nadania obywatelstwa.

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczony zostanie Jan Gałuszka.

Na placu przeczytano też apel pamięci, w którym wspomniano parę prezydencką oraz inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Ulicami przeszła defilada wojskowa.

Kilka godzin później z Rynku wyruszył IV Marsz Wolnej Polski organizowany przez stowarzyszenia Młodzi Patrioci i Trzecia Droga. Do nich dołączyli kibice Wisły Kraków. Podczas przemarszu można było usłyszeć dobrze znane nacjonalistyczne hasła takie jak „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”.

ZOBACZ TAKŻE: Święto Niepodległości. Przez Kraków przeszedł pochód patriotyczny

autorka: Nicole Makarewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska