FLESZ - Podatek cukrowy dobija polskich producentów
Ruszyła druga edycja programu „Zakupu dzieł”, w ramach pakietu działań pomocowych „Kultura odporna”. Od 8 stycznia krakowscy artyści i twórcy mogą składać wnioski, aby otrzymać dofinansowanie.
Miasto przeznaczy łącznie 120 tys. zł na wsparcie dla lokalnych artystów i twórców, którzy z powodu trwającej wciąż epidemii koronawirusa utracili źródła dochodu
- deklaruje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
W ramach programu „Zakupu dzieł” będą wspierane działania twórcze, które nie były dotąd nigdzie prezentowane, z zakresu twórczości artystycznej oraz działań związanych z upowszechnianiem kultury. W szczególności chodzi o sztuki wizualne, film, teatr, muzykę i taniec, literaturę, animację kultury czy edukację artystyczną.
Program jest skierowany do artystów lub twórców (osób fizycznych), którzy prowadzą działalność artystyczno-kulturalną lub zajmują się upowszechnianiem kultury na terenie miasta Krakowa. Muszą oni spełnić także kilka warunków, do których należy m.in. płacenie tutaj podatków, aktualny brak stałego lub czasowego zatrudnienia z umów cywilno-prawnych, brak prowadzenia działalności gospodarczej. Nie mogą także pobierać świadczeń socjalnych (oprócz renty dla osób z niepełnosprawnościami) oraz otrzymywać wsparcia na projekty i działalność z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz podległych jej podmiotów - w tym również otrzymywać obniżonej stawki czynszu na pracownie.
Pierwsza edycja naszego programu pozwoliła na udzielenie w 2020 roku pomocy finansowej 87 artystom. Zakupione wówczas dzieła z zakresu sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, animacji kultury, edukacji kulturowej i artystycznej, poszerzyły ofertę miejskich instytucji kultury
– mówi Katarzyna Olesiak.
Składając wniosek, należy przedstawić propozycję projektu wraz z harmonogramem i wyceną jego realizacji. Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek w ramach programu „Zakupu dzieł”, a przewidziane w nim wynagrodzenie za realizację dzieła może wynieść maksymalnie 2,5 tys. zł brutto.
Wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania środków finansowych. Wynagrodzenie będzie wypłacane na podstawie umowy o dzieło, którą z danym twórcą zawrze jedna z czterech miejskich instytucji kultury realizujących program: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Centrum Kultury Podgórza, Krakowskie Forum Kultury lub Nowohuckie Centrum Kultury.
Dla komisji oceniającej projekty poza spełnieniem kryteriów formalnych liczyć się będzie atrakcyjność i oryginalność projektu, forma jego realizacji, profesjonalizm i doświadczenie zawodowe, a także zgodność dzieła z założeniami programu. Ważna będzie także spójność koncepcji zadania z celami strategicznymi „Programu Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030” oraz komplementarność działań służących jego realizacji.
Wnioski można składać do 26 lutego 2021 roku. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 10 lutego.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
