Listopad to już przedostatni miesiąc, w którym Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje swój jubileusz. Tym razem zapraszamy do oddziału MNK Czapscy, gdzie do końca miesiąca celebrujemy 145 lat MNK. Oddział MNK Czapscy to jeden z największych oddziałów MNK, w którego skład wchodzą: Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Kamienica Łozińskich oraz Pawilon Józefa Czapskiego, o których chcemy opowiedzieć.
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Otwarło swoje podwoje dla zwiedzających w 1901 roku, co stało się dzięki, żonie kolekcjonera, Elżbiecie z domu Meyendorff (1833–1916). Przez dwa lata funkcjonowało jako instytucja prywatna. W 1903 roku za jej namową zbiór wraz z budynkiem muzealnym został podarowany miastu Kraków i przeszedł pod zarząd Muzeum Narodowego, w strukturach, którego przechowywany i eksponowany jest po dziś dzień. W 1939 roku, wyrzucona przez Niemców z Sukiennic dyrekcja Muzeum, przeniosła się do Pałacu Czapskich co wymusiło zlikwidowanie przestrzeni ekspozycyjnych. Ten stan utrzymał się także po odzyskaniu niepodległości w 1945 r. Dyrekcja i znaczna część administracji Muzeum opuściła siedzibę w Pałacu Czapskich dopiero w latach 90. XX w. W latach 2009–2013, dzięki pozyskaniu funduszy z Unii Europejskiej, przeprowadzano remont Pałacyku Czapskich, który zaowocował otwarciem - po siedmiu dekadach - nowej, nowoczesnej, stałej ekspozycji numizmatycznej. Prezentowanych jest na niej 2500 obiektów – monet antycznych i polskich, w tym kilkaset najlepszych obiektów z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego.
W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego warta uwagi jest nie tylko bezcenna i unikatowa kolekcja numizmatyczna, ale i piękne wnętrza dawnego podmiejskiego pałacyku i unikalnego XIX-wiecznego pawilonu muzealnego wraz z oryginalnym wyposażeniem. Pałacyk otoczony jest przez ogród, który zachował swój XIX-wieczny charakter - oazę spokoju w centrum miasta.
Kamienica Łozińskich
W sąsiedniej kamienicy, podarowanej Muzeum Narodowemu w 1967 roku przez rodzinę prof. UJ Władysława Łozińskiego oraz rozbudowanej w 2013 roku oficynie umieszczone są: Dział Starych Druków i Rękopisów, Dział Starej Fotografii, Archiwum Zakładowe MNK, Pracownia Konserwacji Papieru i Skóry i Introligatornia oraz Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ).
Pawilon Józefa Czapskiego
To najnowszy, a jednocześnie najmniejszy budynek wchodzący w skład oddziału MNK Czapscy. Usytuowany na tyłach dawnego ogrodu przylegającego do Kamienicy Łozińskich, poświęcony został wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce - wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi. Idea budowy Pawilonu wiąże się ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem Józefa Czapskiego, który przekazał w nim pośmiertnie Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia - w tym bezcenne dzienniki, pamiątki osobiste i księgozbiór - a także dokumenty siostry Marii Czapskiej i innych członków rodziny. Najważniejszą częścią Pawilonu jest stała ekspozycja opowiadająca o życiu i twórczości artysty, autorstwa Krystyny Zachwatowicz. Znajduje się tam także odwzorowany w skali 1:1 pokoik Czapskiego z Maisons-Laffitte, w którym mieszkał przez ponad 40 lat, "przeniesiony" z Francji wraz z całym oryginalnym wyposażeniem. Na parterze budynku znajduje się czytelnia z podręczną biblioteką, zawierająca księgozbiór związany tematycznie z artystą oraz stanowiska pozwalające na zapoznanie się ze zdigitalizowanym archiwum Józefa Czapskiego, a także kawiarnia.
Dla zwiedzających udostępniono także taras, z którego roztacza się niezwykły widok na Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego i położone wewnątrz kwartałów ogrody sąsiadujących kamienic.
W listopadzie zapraszamy do świętowania jubileuszu 145-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie w oddziale MNK Czapscy przy ulicy Piłsudskiego 12-14. W dniach 16-17.11.2024 bilety na wystawy stałe w oddziale będą dostępne w promocyjnej cenie 5 zł.
To jednak nie wszystko – w czasie weekendu promocyjnego będzie można skorzystać także ze zniżki – 10% na zakupy w oddziałowej księgarni. Zniżka obowiązuje na cały asortyment.
Zapraszamy także na weekendowe wydarzenia związane z obchodami 145-lecia MNK:
16.11.2024, godz. 12:30-13:00
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Małe Słowianki" im. druhny Władysławy Marii Francuz
16.11.2024, godz. 14:00-16:00
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Gra muzealna “Od laika do numizmatyka. Uporządkuj miliony monet!”
Czy wiecie, że podczas II wojny światowej w piwnicy Pałacyku Czapskich ukrywano w beczkach kilkanaście tysięcy niezwykle cennych numizmatów? Wcielcie się w role osób porządkujących zbiory po zawierusze wojennej i pomóżcie uzupełnić karty inwentarzowe. Poczujcie się jak rasowi numizmatycy, a przy okazji wzbogaćcie w nowe umiejętności i wiedzę!
Prowadzenie: Agata Kokoryn, edukatorka i przewodniczka MNK
Gra dla dorosłych, młodzieży, rodziców/opiekunów z dziećmi. Udział w ramach biletu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona.
16.11.2024, godz. 15:30-16:30
Pawilon Józefa Czapskiego/Kawiarnia Petite France
Koncert kameralny w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej.
Wystąpi kwartet smyczkowy Feelharmony w składzie:
Agata Francuz - skrzypce
Zuzanna Frankiewicz - skrzypce
Marek Ulański - altówka
Jakub Gajownik - wiolonczela
Repertuar:
W.A.Mozart - Divertimento D-dur
W.A.Mozart - Eine Kleine Nachtmusik
C.Gardel - Por Una Cabeza
A.Piazolla - Oblivion
J.Brahms - Taniec Węgierski
J.Pachelbel - Kanon
The Beatles - Eleanor Rigby
Wstęp wolny
17.11.2024, godz. 10:30
Pawilon Józefa Czapskiego
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Kapiści. Sto lat!”
Prowadzenie: Światosław Lenartowicz, kurator wystawy, kustosz MNK
17.11.2024, godz. 11:00-12:30
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi
Jak zmieniało się przez wieki to, czym płacimy za towary i usługi? Co to jest moneta i czy zawsze musi być okrągła i płaska? Co wspólnego z pieniędzmi mają muszelki i sól? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie podczas niedzielnego oprowadzania dla rodzin z dziećmi.
Używając lup, wspólnie przyjrzymy się bogactwu przedstawień na numizmatach, zajrzymy do skórzanej sakiewki, potrzymamy w ręku stemple do bicia monet, a na koniec przekonamy się o wadze pieniądza – dosłownie i w przenośni. Cofając się w czasie, poczujemy się jak prawdziwi mincerze lub kolekcjonerzy.
Prowadzenie: Anna Sokulska, edukatorka i przewodniczka MNK
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat. Udział w cenie 15 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: [email protected], tel. 12 43 35 744, pon.-pt., godz. 9:00-16:00).
17.11.2024, godz. 12:00-13:30
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Oprowadzanie z przewodnikiem
Prowadzenie: Tomasz Kida, przewodnik i edukator MNK
Udział w ramach biletu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja możliwa od 4.11 (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: [email protected], tel. 12 43 35 744, pon.-pt., godz. 9:00-16:00).
17.11.2024, godz. 14:00-15:00
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Spotkanie z wczesnośredniowiecznym Barbaricum. Monety arabskie i skarby siekańcowe w zbiorach Muzeum E. Hutten-Czapskiego
Prowadzenie: Dorota Malarczyk, kustoszka w Gabinecie Numizmatycznym MNK
Spotkanie dla dorosłych i młodzieży. Udział w ramach biletu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona.
ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ
Muzeum im. Emeryka-Hutten Czapskiego
16-17.11.2024, 10:00-16:00
Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!
Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania, dzięki którym nie tylko dowiecie się więcej i zwrócicie uwagę na niesamowite rzeczy, ale też odpoczniecie i po prostu będziecie się dobrze bawić. Słuchanie, czytanie, twórcze działanie, rywalizacja?... Sami wybierzcie i przekonajcie się, jak się zwiedza najlepiej!
W MNK Czapscy czekają na Was:
SZCZĘŚLIWY TRAF: wylosuj i znajdź monetę
Władcy w kunsztownych zbrojach, pełne szczegółów pejzaże miast, rozpędzone kwadrygi, trudne do rozszyfrowania znaki… Jak w gąszczu zbiorów odszukać monety, na których przedstawiono prawdziwe cuda? Skorzystajcie z naszych losów - gwarantujemy, że każdy odsyła do ciekawego numizmatu :)
Wylosujcie zagadkę-wskazówkę na stoisku przed wejściem do Gabinetu Numizmatycznego i odnajdźcie monetę, o której mowa. Przyjrzyjcie się jej uważnie i przerysujcie na własny papierowy krążek - lub stwórzcie jej inną wersję!
ZŁOTY PRZYRODNIK: karta zadań dla rodzin z dziećmi
Monety bywają jak karty z dawnego bestiariusza: można na nich znaleźć mityczne istoty, baśniowe potwory i rośliny, które już dawno temu wyginęły. To właśnie numizmaty opowiedzą nam historię pewnego niezwykłego dębu i pawia, który dla niewtajemniczonych bywa kurą; dzięki nim przyjrzymy się uważniej kłosom zboża i delikatnym skrzydłom ćmy. Dzięki naszej karcie wytropicie niejeden okaz fauny i flory, który kryje się w gablotach Gabinetu Numizmatycznego. Ten, kto rozwiąże wszystkie zadania, zasługuje na tytuł Złotego Przyrodnika! Karty i ołówki można pobrać na stoisku przed wejściem na ekspozycję.
Oddział Czapskich jest najstarszym z oddziałów MNK. Jego głównym budynkiem jest XIX-wieczny neoklasyczny pałacyk, do którego Emeryk Hutten-Czapski, twórca najwybitniejszej polskiej kolekcji numizmatów, zlecił dobudowę pawilonu muzealnego mającego pomieścić zbiory. Muzeum otwarto w 1901 roku jako prywatne, dwa lata później żona kolekcjonera Elżbieta podarowała je Muzeum Narodowemu. W pałacyku jest przechowywana i w części eksponowana kolekcja polskich monet, medali i banknotów. Są tu prezentowane wystawy starych druków ze zbioru zgromadzonego w Kamienicy Łozińskich, mieszczą się tu także Dział Starej Fotografii, pracownie konserwatorskie, laboratoria i Archiwum. Łączna liczba muzealiów przechowywanych w oddziale to niemal 400 tysięcy obiektów.
Do oddziału należy także Pawilon Józefa Czapskiego – jedyne na świecie muzeum biograficzne artysty. Perłą Pawilonu jest pokój Czapskiego: rekonstrukcja tego w siedzibie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem, w którym artysta mieszkał przez ponad 40 lat, aż do śmierci. Kolekcja obrazów Czapskiego w MNK jest obecnie największą w Polsce (27 obrazów), stale pokazywaną razem z unikatowym dziełem artysty – jego dziennikiem zawartym w 275 tomach, zapisanym przez niego MNK. Częścią oddziału jest również piękny ogród.