- Telefon nam już nie służy, nie ułatwia nam życia. To my służymy w pewnym sensie tym małym urządzeniom. Dlaczego? Ponieważ coraz powszechniejsze stają się uzależnienia od telefonu, jego aplikacji i świata, który nam oferuje. Poczucie niepokoju czy wręcz paniki, przymus ciągłego bycia w pobliżu telefonu czy też niechęć do zostawienia go w innym pokoju to zaledwie kilka z objawów poważnego uzależnienia behawioralnego – wśród innych o podobnych objawach wymienia się między innymi uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Często już zresztą telefony nazywa się „kokainą naszych czasów" - komentuje Jakub B. Bączek, trener mentalny mistrzów świata i olimpijczyków, właściciel kilku firm, autor ponad 20 książek, sprzedawanych dziś w 17 krajach, wykładowca studiów MBA na Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert telewizyjny.
Przyznaje, że długotrwałym bezpośrednim skutkiem nadużywania telefonów komórkowych nie jest oczywiście niewydolność wielonarządowa jak w przypadku wielu narkotyków. - Istnieje jednak wiele efektów uzależnienia od telefonu, które wpływają na całe życie nie tylko pojedynczego człowieka, ale i całe życie społeczne – od wspomnianych już zaburzeń psychicznych i behawioralnych po całkowitą dezorganizację życia społecznego - dodaje Jakub B. Bączek.
Najprościej wyłączyć telefon na jakiś czas
Jakie mogą być sygnały, które powinny dać nam do myślenia i zastanowienia się czy nie cierpimy na nomofobię? Trzeba przetestować samego siebie, sprawdzić, czy niemożność korzystania z telefonu jest trudna. Ważne jest, aby świadomie obserwować swoje reakcje, a wśród nich:
- wzmożoną nerwowość,
- obawę, że coś się stanie, a ty nie będziesz o tym wiedział,
- niepokój, panika,
- niemożność skupienia myśli,
- powracające myśli, żeby sięgnąć po telefon.
- Ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez telefonu. Wiele zawodów nie ma racji bytu bez tego urządzenia. Istnieje jednak wiele prostych rozwiązań, aby ograniczyć używanie go w czasie wolnym, które warto wprowadzić dla tzw. higieny cyfrowej. Najprostszym oczywiście jest wyłączenie aparatu, wyciszenie go lub schowanie - nawet jeśli miałby to zrobić za nas ktoś inny. Można również wprowadzić ustawienia ograniczające przychodzenie powiadomień, zwłaszcza ze strony aplikacji, a także - ta opcja możliwa jest np. w iPhonach - wyłączanie dostępu do aplikacji po wskazanej przez użytkownika godzinie - zaleca Jakub B. Bączek.
Nieograniczony czas przy telefonie może być fatalny w skutkach
Jakub B. Bączek zachęca też, by zastanowić się nad ograniczeniem czasu ekranowego dzieciom a nawet młodszej młodzieży. - Nieograniczony czas przy telefonie, komputerze czy telewizorze w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej czy umysłowej oraz czasu spędzanego z rodzicami czy rówieśnikami, może być fatalny w skutkach. Grunt, aby telefon nie był dla dziecka jedyną czy też najważniejszą opcją i wyborem poza szkołą. Wszystko, co robimy, jest nawykiem. Ważne, aby wyrobić w sobie ten właściwy - zaznacza Jakub B. Bączek.
Nie będzie strefy płatnego pływania na Zakrzówku. Jak można ...
Opowiada o absurdach, do jakich doprowadziło nas korzystanie z nowoczesnych technologii. Okazuje się, że są firmy, która za niemałe pieniądze oferują w swoich usługach zamknięcie w celi, odebranie telefonu, portfela i innych przedmiotów codziennego użytku i zostawia nas samych ze sobą (oczywiście z rzeczami takimi jak ubranie czy szczoteczka do zębów).
- Zostajemy sami, bez bodźców, które rozpraszają na co dzień i zajmują nasze myśli. Obecnie korzystają z tego rozwiązania przedsiębiorcy dużych firm, prezesi… Niesamowite jest to szaleństwo naszych czasów, gdzie musimy zapłacić za ciszę, odpoczynek i możliwość zrobienia czegoś tak prostego jak życie bez twarzy w ekranie telefonu. Co więcej nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami – płacimy, aby ktoś podjął tę decyzję za nas - komentuje Jakub B. Bączek.
Alkohol to największe zagrożenie nad wodą

- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA