Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 więźniów kosi wały. Dzięki nim w pobliżu rzek będzie bezpieczniej

Paweł Chwał
Na wałach w rejonie Tarnowa pracuje grupa 15 więźniów. Wszyscy zostali przeszkoleni
Na wałach w rejonie Tarnowa pracuje grupa 15 więźniów. Wszyscy zostali przeszkoleni archiwum
Skazani z Zakładu Karnego w Tarnowie wykaszają wały na Dunajcu, Białej i lokalnych potokach. Na dodatek robią to za darmo. Zadowoleni są wszyscy. Skazani, bo nie muszą siedzieć w celach, zarząd melioracji i urządzeń wodnych, bo nie musi płacić im za robotę, którą i tak powinien wykonać, a przede wszystkim ludzie, bo zarośnięte wały groziły powodziami w razie intensywnych opadów deszczu.

O tym, że do wykaszania wałów z powodzeniem można byłoby zatrudnić więźniów, pisaliśmy w ubiegłym roku. Z taką propozycją, za pośrednictwem naszej gazety, wyszedł dyrektor zakładu karnego w Mościcach Jacek Matrejek. Na przeszkodzie - jak tłumaczono nam w MZMiUW - stała wówczas jednak tzw. przetargowa forma wyłaniania wykonawcy, która nie pozwalała urzędnikom na sięganie po darmową siłę roboczą. W efekcie wały koszono rzadko, bo brakowało na to pieniędzy.

Teraz okazało się, że można jednak skorzystać z pomocy skazanych. Od początku lipca 15-osobowa grupa z zakładu półotwartego przy Konarskiego rozprawia się z wysoką trawą i chaszczami zarastającymi wały na kilku rzekach w okolicach Tarnowa.

- Podchodziliśmy do tego pomysłu z dystansem - czy skazani poważnie podejdą do wyznaczonej im pracy i czy będzie ona wykonywana przez nich należycie, a nie na odczepne - przyznaje Rafał Pater, kierownik tarnowskiego oddziału MZMiUW.

Obawy okazały się bezzasadane. Skazani w dwa miesiące wykosili ponad 16 kilometrów wałów na rzekach Dunajec, Biała i Milówka, choć początkowo zakładano, że zajmie im to cztery miesiące. - Były zarządzane kontrole jakościowe, które wykazały, że wykonywanej przez nich pracy niczego nie można zarzucić. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich usług i niewykluczone, że ta współpraca będzie nie tylko kontynuowana, ale wręcz rozszerzona w kolejnych latach - dodaje Rafał Pater.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Zbuntowany jezuita. Przed Natankiem był ksiądz Kiersztyn

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska