FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej
W siedmiu budynkach, jakie powstały nieopodal Zalewu Nowohuckiego, do dyspozycji jest 165 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 6,9 tys. metrów kwadratowych, w tym: 14 mieszkań jednopokojowych z aneksem kuchennym, 82 mieszkania jednopokojowe z oddzielną kuchnią, 49 mieszkań dwupokojowych oraz 20 mieszkań trzypokojowych. Zagospodarowany został również teren wokół wzniesionych budynków, powstała nowa droga publiczna. W ramach osiedla jest też dostępnych 97 miejsc postojowych, w tym dziewięć dla osób niepełnosprawnych.
Jak informuje ZIM, w poniedziałek podpisane zostały protokoły odbioru tej drugiej co do wielkości mieszkaniowej inwestycji Krakowa w ostatnich latach. Cała zrealizowana przez ZIM infrastruktura została przekazana do Zarządu Budynków Komunalnych, a także innych miejskich jednostek, które będą się opiekowały osiedlem.
Standard wykończenia lokali należących do miasta różni się od tzw. standardu deweloperskiego. W przypadku nowych mieszkań komunalnych, w standardzie są m.in. pomalowane ściany, ułożone panele podłogowe, płytki na ścianach kuchni i łazienek. W kuchniach do montażu przygotowany jest zlew i kuchenka elektryczna z piekarnikiem. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a także specjalne uchwyty w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
44 proc. terenu inwestycji zajmuje zieleń urządzona. Posadzono kilkadziesiąt drzew (głównie graby, jarzębiny i brzozy) oraz prawie 100 krzewów i bylin. Wzdłuż granicy południowej zaplanowano 4 metrowe ciągi zieleni izolacyjnej.
Na osiedlu urządzono plac zabaw dla dzieci, o powierzchni ok. 180 mkw. Jest tam m.in. zjeżdżalnia z drabinką, dwa zestawy huśtawek, piaskownica oraz ławki. Osiedle nie jest grodzone, więc cała osiedlowa infrastruktura będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców.
Budowa osiedla komunalnego przy ul. Wańkowicza rozpoczęła się latem 2018 roku. - Kontrakt zakładał wykonanie zadania w trzy lata. Jednak dzięki zmianom w dokumentach finansowych miasta zaproponowanym przez Zarząd Inwestycji Miejskich oraz mobilizacji wykonawcy prace udało się przyspieszyć i oddać inwestycję pół roku wcześniej - podkreśla Jan Machowski, rzecznik prasowy ZIM.
Wykonawcą zadania była firma P.B. DOMBUD S.A. z siedzibą w Katowicach. Zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę inwestycja realizowana była pod nadzorem służb archeologicznych. Wartość kontraktu (wraz z układem drogowym) wyniosła 30 mln zł.
Przypomnijmy, że niedawno zakończyła się budowa innego osiedla komunalnego w Krakowie - os. Przyzby-Zalesie. W połowie września 178 mieszkań wykonanych w ramach II etapu tej inwestycji zostało przekazanych do Zarządu Budynków Komunalnych .
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
