Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"1920. Cud Wisły". Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie [ZDJĘCIA]

Adam Wojnar
Z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie w kamienicy Szołajskich, przy placu Szczepańskim, zorganizowało wystawę zatytułowaną "1920. Cud Wisły".

FLESZ - Nie zgłosisz pieca? Zapłacisz grzywnę

Zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej odrodzonego po długiej niewoli państwa było możliwe dzięki porzuceniu podziałów, zwłaszcza przez elity rządzące, ale przede wszystkim dzięki okazanemu męstwu, poświęceniu i przelaniu krwi żołnierza polskiego.

Na wystawie „1920 – Cud Wisły” zostało zaprezentowanych 200 obiektów muzealnych, które pochodzą z kolekcji MNK.

Obok dokumentów z epoki, oryginalnych elementów umundurowania, oporządzenia, uzbrojenia jakie używane było w Wojsku Polskim w latach 1919-1920, prezentowany jest np. na makiecie konia rząd koński rtm. Władysława Dunin-Borkowskiego, używany przez niego w walkach z bolszewikami. Zaprezentowane mundury należące do marszałka Piłsudskiego, mjr. Edwarda Kleczyńskiego, a także osobiste pamiątki oraz broń żołnierzy biorących udział w walce.

Szczególnym elementem wystawy są prace artystyczne, tworzonych przez polskich artystów, które ilustrują nie tylko grozę wojny ale nawołujące do obrony niepodległości i chrześcijaństwa.

Ich autorami są: Edmund Bartłomiejczyk, Zygmunt Kamiński, Felicjan Szczęsny Kowalski, Zdzisław Gedliczka, Józef Mehofer, Józef Ryszkiewicz, Kamil Mackiewicz i Karol Homolasc.

Plakaty te zostały zestawione z radzieckimi plakatami propagandowymi tworzonych przez m.in. Włodzimierza Majakowskiego i Dimitra Moora.

„Wystawa pokazuje, w jaki sposób wydarzenia historyczne mogą być komentowane przez artystów i w jaki sposób pozostają w naszej pamięci dzięki dziełom sztuki – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski. Wojna polsko-bolszewicka toczyła się nie tylko na polach bitewnych, ale także za pomocą plakatów...Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej było wynikiem wyjątkowej mobilizacji Polaków, do której doszło także dzięki zaangażowaniu artystów. Wiele plakatów z tych lat pozostaje do dziś najbardziej znanymi przykładami siły oddziaływania obrazu w historii polskiej kultury wizualnej XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska