FLESZ - Nie zgłosisz pieca? Zapłacisz grzywnę
Zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej odrodzonego po długiej niewoli państwa było możliwe dzięki porzuceniu podziałów, zwłaszcza przez elity rządzące, ale przede wszystkim dzięki okazanemu męstwu, poświęceniu i przelaniu krwi żołnierza polskiego.
Na wystawie „1920 – Cud Wisły” zostało zaprezentowanych 200 obiektów muzealnych, które pochodzą z kolekcji MNK.
Obok dokumentów z epoki, oryginalnych elementów umundurowania, oporządzenia, uzbrojenia jakie używane było w Wojsku Polskim w latach 1919-1920, prezentowany jest np. na makiecie konia rząd koński rtm. Władysława Dunin-Borkowskiego, używany przez niego w walkach z bolszewikami. Zaprezentowane mundury należące do marszałka Piłsudskiego, mjr. Edwarda Kleczyńskiego, a także osobiste pamiątki oraz broń żołnierzy biorących udział w walce.
Szczególnym elementem wystawy są prace artystyczne, tworzonych przez polskich artystów, które ilustrują nie tylko grozę wojny ale nawołujące do obrony niepodległości i chrześcijaństwa.
Ich autorami są: Edmund Bartłomiejczyk, Zygmunt Kamiński, Felicjan Szczęsny Kowalski, Zdzisław Gedliczka, Józef Mehofer, Józef Ryszkiewicz, Kamil Mackiewicz i Karol Homolasc.
Plakaty te zostały zestawione z radzieckimi plakatami propagandowymi tworzonych przez m.in. Włodzimierza Majakowskiego i Dimitra Moora.
„Wystawa pokazuje, w jaki sposób wydarzenia historyczne mogą być komentowane przez artystów i w jaki sposób pozostają w naszej pamięci dzięki dziełom sztuki – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski. Wojna polsko-bolszewicka toczyła się nie tylko na polach bitewnych, ale także za pomocą plakatów...Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej było wynikiem wyjątkowej mobilizacji Polaków, do której doszło także dzięki zaangażowaniu artystów. Wiele plakatów z tych lat pozostaje do dziś najbardziej znanymi przykładami siły oddziaływania obrazu w historii polskiej kultury wizualnej XX wieku.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
