Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 grobów ze szczątkami odkryto podczas remontu drogi w Porębie Żegoty. Droga biegnie przez cmentarz. Zobacz ZDJĘCIA

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
26 grobów ze szczątkami odkryto podczas remontu DW 780 w Porębie Żegoty
26 grobów ze szczątkami odkryto podczas remontu DW 780 w Porębie Żegoty Urząd Miejski w Alwerni
Niezwykłego znaleziska dokonano podczas budowy odwodnienia drogi wojewódzkiej 780 w Porębie Żegoty (gm. Alwernia). W trakcie robót ziemnych natrafiono tam na ludzkie szczątki. W sumie zinwentaryzowano 30 grobów oraz kilkanaście skupisk kości, jednak może ich tam być zdecydowanie więcej.

Gmina Alwernia. 30 grobów ze szczątkami odkryto podczas remontu DW 780. Droga biegnie przez cmentarz. Zobacz ZDJĘCIA

Droga wojewódzkiej 780 biegnie przez środek Poręby Żegoty. Tam przy tej głównej drodze znajdują się kościół św. Marcina oraz cmentarz parafialny. To jak się okazuje nie jedyne miejsce, gdzie chowane były szczątki mieszkańców. Podczas budowy odwodnienia DW 780 naprzeciwko kościoła robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. W związku z tym przeprowadzone zostały tam badania archeologiczne.

W trakcie badań odkryto, że teren inwestycji zlokalizowany jest na starym cmentarzu - mówi Beata Nadzieja-Szpila, burmistrz Alwerni.

Stary cmentarz znajdował się zdecydowanie poniżej obecnego poziomu terenu. Miejsce to położone jest w dolince, przy obfitych opadach deszczu spływa tam woda z okolicy niosąc ze sobą m.in. piasek. Dlatego więc konieczna jest budowa w tym miejscu odwodnienia. Przez lata nikt nie natrafił na szczątki lub inne znaleziska mogące świadczyć o istnieniu tam nekropolii. W niektórych miejscach warstwa cmentarna sięga 210 cm, dochodząc do wód gruntowych.

Archeolodzy w trakcie pierwszego etapu badań zinwentaryzowali tam 26 grobów oraz 11 skupisk kości. Znaleziono także 14 zabytków potwierdzających, że w tym miejscu znajdował się cmentarz m.in. krzyżyki, medaliki, koraliki od różańca i gwoździe z trumien. Najcenniejszym znaleziskiem jest fragment fajki ceramicznej datowany na przełom XVIII i XIX wieku.

Na głębokości około 170 cm od poziomu terenu natknięto się na dużych rozmiarów dół, prawdopodobnie epidemiczny. Znajdowało się w nim wiele kości. Dół został przykryty ok. 20 cm warstwą wapna - zdradza burmistrz Alwerni.

W związku z chęcią uchwycenia całego obszaru cmentarza postanowiono kontynuować badania archeologiczne w kierunku zachodnim do wylotu ulicy Floriańskiej. W czerwcu i lipcu br. roku w trakcie eksploracji kolejnych odcinków badawczych natrafiono w końcu na granicę cmentarza w okolicy wylotu ulicy Floriańskiej. W drugim etapie odkryto 4 groby i jedno skupisko kości. Na tym terenie znajduje się jednak więcej nieokrytych grobów. Podczas robót dochodzi do obsypywania się piaszczystego terenu, co ujawnia kolejne ludzie szczątki.

Odnalezione kości, szczątki zostały przewiezione do pracowni antropologicznej w celu przeprowadzenia specjalistycznej analizy antropologicznej. Następnie zostały złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym - dodaje burmistrz Alwerni.

Przeprowadzenie prac archeologicznych umożliwiło wznowienie robót związanych z inwestycją drogową tj. budową odwodnienia DW 780 oraz budowy chodnika wzdłuż ruchliwego traktu.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska