https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

300-letnie freski odkryte u kapucynów w Krakowie

Małgorzata Mrowiec
W krużgankach Domku Loretańskiego przy krakowskim klasztorze kapucynów konserwatorzy odkryli relikty XVIII-wiecznych fresków - poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Dzieła zachowały się na górnych partiach ścian, sklepieniach i łukach arkad. Na obecnym etapie są jeszcze trudne do rozczytania. Wiele wskazuje jednak na to, że przedstawiały sceny z życia Maryi, takie jak: Zwiastowanie, Nawiedzenie św. Elżbiety i Pokłon Trzech Króli.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Znalezione freski - malowidła ścienne wykonanych techniką al fresco, na mokrym tynku - powstały zapewne w latach 20. XVIII wieku, tuż po wzniesieniu kaplicy. Jak przekazuje SKOZK, najprawdopodobniej dość szybko zostały przykryte pobiałami, a pamięć o ich istnieniu całkowicie się zatarła.

W tym roku dobiegnie końca konserwacja wnętrza kaplicy Domku Loretańskiego. Najnowsze odkrycie spowoduje jednak, że konserwatorzy zostaną w tym miejscu dłużej.

Domek Loretański wzniesiono w latach 1712-19 według projektu Kaspra Bażanki. Nawiązuje do Świętego Domku we włoskim Loreto, wzniesionego u schyłku wypraw krzyżowych, z kamieni pochodzących z domniemanego domu Maryi w Nazarecie. W 1794 roku w krakowskim Domku Loretańskim uroczyście zostały poświęcone szable przywódców Insurekcji Kościuszkowskiej - Tadeusza Kościuszki i Józefa Wodzickiego.

Z odkryciem dokonanym podczas prac u kapucynów zapoznali się teraz przedstawiciele Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który współfinansuje remont Domku Loretańskiego.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska