MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki. U krakowskich kapucynów odzyskany blask i odnalezione freski

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
U kapucynów przy ul. Loretańskiej zakończyły się prace budowlano-konserwatorskie przy elewacjach, dachu i otoczeniu Domku Loretańskiego oraz te prowadzone w obrębie kaplicy Loretańskiej. Dokonano właśnie odbioru końcowego robót. Dwa zrealizowane tu przedsięwzięcia remontowe - jedno trwające trzy, a drugie dwa lata - kosztowały łącznie ponad 3,1 mln zł. Efekt prac to m.in. powrót do pierwotnego wyglądu prawie 100-letnich malowideł w kaplicy przy klasztorze oraz odsłonięte XVIII-wieczne freski, które odkryto w jej obejściu.

W samej kaplicy Loretańskiej - która jest kopią kaplicy w Loreto we Włoszech - dokonano konserwacji polichromii z 1925 roku, zaprojektowanej przez Jana Bukowskieo, malarza i grafika. Ta polichromia została przemalowana w drugiej połowie XX wieku. Dzięki najnowszym pracom odzyskała oryginalne barwy i formę.

W obejściu kaplicy Loretańskiej, tzw. krużgankach, konserwatorzy odkryli freski z XVIII wieku, o których obecności tutaj nie było wcześniej wiadomo. Są teraz odsłonięte, wydobyte spod wielu warstw przemalowań oraz betonowych i cementowych zacierek (ten budynek w przeszłości podlegał wielu remontom i naprawom). Fragmenty tych mocno zniszczonych malowideł widnieją na sklepieniach i górnych partiach ścian - w dolnych partiach ścian najprawdopodobniej nie było polichromii, ewentualnie się nie zachowała.

- Teraz mamy zamkniętą konserwację techniczną i poszukiwane są finanse na dalsze działania. Projekt, który był realizowany, nie zakładał prac przy tych malowidłach, bo nie było wiadomo, że istnieją i tylko część środków została przesunięta przede wszystkim na ich odsłonięcie, sprawdzenie zakresu ich występowania, przeanalizowanie, w jakim są stanie. Nasze prace polegały też na stabilizacji tynków, na których malowidła zostały wykonane, podklejaniu, wzmacnianiu struktury - wymienia dr Katarzyna Stępień, konserwator dzieł sztuki kierująca pracami przy znalezionych barokowych freskach.

XVIII-wieczne malowidła w krużgankach zostały wykonane w technice freskowej. Według specjalistów prawdopodobnie były pierwszą dekoracją tego wnętrza. Składały się na nią sceny maryjne, takie jak np. Zwiastowanie, Nawiedzenie Świętej Elżbiety, Pokłon Trzech Króli. Jak oceniają znawcy, jest to dosyć dobrej klasy malarstwo.

Konserwatorzy są teraz na etapie analiz historycznych, ikonografii, poszukiwania analogii i przygotowują się do ewentualnych prac estetycznych przy tych malowidłach z możliwą ich rekonstrukcją.

- Wydaje się, że jest podstawa, żeby uzupełniać ubytki i zaproponować rekonstrukcje, bo to jest układ bardzo popularnych scen maryjnych, do których ikonografia jest ogólnie znana. Przygotowujemy się do ewentualnych późniejszych prac, które będą prowadzone, jeżeli uda się zdobyć finansowanie - mówi Katarzyna Stępień.

U kapucynów w ostatnich latach toczyły się także prace m.in. przy elewacjach i dachu Domku Loretańskiego. Przywrócono mu oryginalny, pierwotny kolor. Zamiast jak wcześniej jasnoszary, Domek ma teraz kolor naturalnej czerwonej ochry. Prowadzono też prace przy posadzkach, kamiennych portalach, remont obejmował także wymianę instalacji elektrycznej oraz dotyczył systemów pożarowych.

Prace realizowane przez Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie wsparł dofinansowaniem - wynoszącym w sumie ponad 2,6 mln zł - Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska