https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

35 hybrydowych pociągów dostarczy PKP Intercity sądecki Newag. Umowa opiewa na ponad 3 mld zł

Alicja Fałek
Sądecki Newag wyprodukuje 35 hybrydowych pojazdów dla PKP Intercity
Sądecki Newag wyprodukuje 35 hybrydowych pojazdów dla PKP Intercity Materiały prasowe Newag S.A.
Dwa i pół roku ma nowosądecki Newag na dostarczenie 35 dwunapędowych zespołów trakcyjnych PKP Intercity. Dzięki hybrydowym pociągom kolejowa spółka będzie mogła zwiększyć swoją ofertę na liniach niezelektryfikowanych. Skorzystają na tym m.in. mieszkańcy Zamojszczyzny, Podlasia, czy Podkarpacia.

Spółka Newag z Nowego Sącza jako jedyna złożyła ofertę do przetargu na realizację 35 dwunapędowych zespołów trakcyjnych PKP Intercity. Opiewała ona na kwotę 3 364 819 857,00 zł brutto. Kolejowa spółka na zadanie mogła przeznaczyć 3 367 324 506,00 zł brutto, oferta więc mieściła się w zaplanowanym budżecie, a po jej analizie okazało się, że spełnia też inne wymagania. Dlatego doszło do podpisania umowy na dostawę.

Pierwsze dwie jednostki trafią do PKP Intercity po 30 miesiącach od popisania umowy z producentem. Całe zamówienie ma zostać zrealizowane w ciągu 2,5 roku. Nowe hybrydowe pojazdy pozwolą PKP Intercity przywrócić cześć połączeń oraz rozbudować ofertę na niezelektryfikowanych liniach. Nowe pociągi mają jeździć m.in. do Hajnówki, Zamościa, Hrubieszowa, Mielca, Zagórza, Krosna, Jasła, Nysy, Jeleniej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Chojnic, a docelowo także do Ostrołęki oraz Łomży.

Przy podpisaniu umowy na dostawę hybrydowych pojazdów obecny był Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. Wskazał, że dwunapędowe zespoły trakcyjne, które dostarczy PKP Intercity Newag, to pierwsze pojazdy tego typu w historii polskiej kolei dalekobieżnej. Podkreślił też, że dotychczasowa współpraca przewoźnika i nowosądeckiego producenta była bardzo udana.

- Nowa strategia rozwoju PKP Intercity koncentruje się m.in. na rozbudowie naszego parku taborowego o jak największą liczbę pojazdów zespolonych. To rzeczywista szansa na powiększenie oferty dla pasażerów w całej Polsce. Lokalne społeczności otrzymają tym samym nie tylko nową jakość podróży, ale przede wszystkim możliwość rozwoju – zaznaczył Janusz Malinowski, prezes Zarządu PKP Intercity.

Każdy ze składów, przewoźnika przygotuje Newag będzie mieć 178 miejsc siedzących (154 w drugiej klasie i 20 w pierwszej). Są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czy rowerzystów. Wyposażone będą m.in. w klimatyzację, ergonomiczne fotele oraz gniazdka elektryczne przy siedzeniach. Bezpieczeństwo podróżowania zapewni Europejski System Sterowania Pociągiem ETCS.

- Cieszymy się, że nowoczesne hybrydowe pojazdy wyprodukowane przez Newag będą użytkowane przez PKP Intercity. Dzięki zaawansowanym technologiom zastosowanym w tych pojazdach, pasażerowie doświadczą znaczącego wzrostu komfortu podróży, a silnik spalinowy spełniający najnowsze normy emisji spalin umożliwi ich eksploatację na trasach niezelektryfikowanych – dodaje Zbigniew Konieczek, prezes Zarządu Newag S.A.

Stadion Sandecji Nowy Sącz nabiera kształtów. Elewacja, nowy chodnik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska