https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

36-latka z Małopolski straciła 90 tys. zł. Policja dorwała oszusta! Działał metodą "na pracownika banku"

Paweł Michalczyk
Policjanci z Brzeska namierzyli w Poznaniu 25-latka, który oszukał mieszkankę powiatu brzeskiego, podszywając się pod pracownika banku
Policjanci z Brzeska namierzyli w Poznaniu 25-latka, który oszukał mieszkankę powiatu brzeskiego, podszywając się pod pracownika banku KPP Brzesko
W Poznaniu policja znalazła sprawcę oszustwa, któremu uwierzyła mieszkanka powiatu brzeskiego. Mężczyzna, podający się za pracownika banku, przekonał 36-latkę, że jej pieniądze na koncie są zagrożone i musi przelać je na inne konta. W ten sposób kobieta straciła ponad 90 tys. zł.

W kwietniu 2024 r. do brzeskich policjantów zgłosiła się 36-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego, która relacjonowała, że odebrała telefon od mężczyzny podającego się za pracownika banku. Zadzwonił do niej z numeru telefonu identycznego jak numer jej banku.

Nieznajomy przekonywał 36-latkę, że ktoś usiłował ukraść z jej konta pieniądze, po czym podał sposób na ich ochronę przed złodziejami. Kobieta miała podać kody BLIK, by dzięki nim fundusze można było zabezpieczyć. Gdy bank zablokował możliwość generowania kodów BLIK, oszust poinformował, że bank utworzył już nowe konta, aby zabezpieczyć jej środki przed kradzieżą.

- Pokrzywdzona manipulowana przez oszusta uwierzyła, że rozmawia z pracownikiem banku, po czym wygenerowała kody BLIK o łącznej wartości blisko 10 tysięcy złotych, a nadto zgromadzone oszczędności w wysokości przeszło 80 tysięcy złotych wpłaciła na konta podane przez oszusta. Łączna wartość strat poniesionych przez kobietę wyniosła ponad 90 tysięcy złotych - przekazała asp. sztab. Ewelina Buda, rzeczniczka brzeskiej komendy.

Sprawą zajęli się policjanci z komendy w Brzesku zajmujący się przestępczością gospodarczą. Skrupulatnie gromadzony materiał dowodowy i jego wnikliwa analiza pozwoliły śledczym wytypować i ustalić miejsce pobytu jednego ze sprawców oszustwa.

- Ten 25-letni obywatel Ukrainy, współdziałając z innymi osobami, wypłacał w bankomatach, na terenie całej Polski, pieniądze dzięki podawanym mu kodom BLIK oraz wypłacał je z nienależącego do siebie rachunku bankowego, który został mu udostępniony przez pozostałych oszustów - dodaje Buda.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą brzeskiej komendy, współpracując z poznańskimi policjantami, 19 sierpnia 2024 zatrzymali na terenie Poznania mężczyznę zamieszanego w oszustwo. Zgromadzony materiał dowodowy dał podstawę do postawienia podejrzanemu zarzutów oszustwa oraz wystąpienia przez prokuraturę do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Sąd po zapoznaniu się z aktami postanowił o zastosowaniu wobec podejrzanego 25-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci cały czas ustalają kolejne osoby biorące udział w tym procederze i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. Potrafią być bardzo wiarygodni, posługiwać się fachową terminologią i wzbudzić zaufanie w swoich ofiarach, przez co wprowadzają je w błąd. Cel mają tylko jeden — wyłudzić jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia. W tym przypadku oszuści wykorzystali metodę tzw. spoofingu.

- Spoofing telefoniczny to nic innego, jak podszywanie się przez osobę dzwoniącą pod inne, istniejące numery telefonów, by móc udawać jakąś instytucję lub osobę. Dlatego też każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych do konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji rozłączyć się i samemu zadzwonić na infolinię banku lub pojechać do placówki swojego banku, gdzie należy zweryfikować informację dotyczącą włamania na konto bankowe. Nie należy również podawać żadnych danych osobowych oraz kodów autoryzacyjnych, w przypadku kiedy to ktoś do Ciebie dzwoni i to niezależnie z jakiego numeru, ani niezależnie za kogo się podaje - instruuje policja.

W Bochni budują rondo na ul. Krzeczowskiej, są utrudnienia

emisja bez ograniczeń wiekowych

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska