MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40 mln zł na zabytki w Krakowie. Dzięki SKOZK remont czeka m.in. pomnik Kościuszki na Wawelu, lampy gazowe w Sukiennicach, Dom Ohrensteina

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ze wsparciem SKOZK remont przechodzi m.in. Wieża Zegarowa katedry na Wawelu
Ze wsparciem SKOZK remont przechodzi m.in. Wieża Zegarowa katedry na Wawelu Andrzej Banaś
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa podzielił blisko 40,3 mln zł, jakimi w tym roku dysponuje na remonty i prace konserwatorskie. Z jego wsparciem ma być realizowanych 97 przedsięwzięć. Na wzgórzu wawelskim m.in. będzie kontynuowany remont Wieży Zegarowej katedry, ale też konserwatorzy zajmą się Bastionem Władysława IV z pomnikiem konnym Tadeusza Kościuszki. W Sukiennicach zaplanowano remont i uruchomienie unikatowych lamp gazowych. Dzięki dotacjom ma odzyskiwać świetność ponad 20 kamienic, w tym w końcu - bo ten remont od lat jest wyczekiwany - Dom Ohrensteina na rogu ul. Stradomskiej i Dietla.

Zebranie Plenarne SKOZK, podczas którego podsumowano efekty zeszłorocznych prac w krakowskich zabytkach oraz zdecydowano o podziale dotacji na remonty i konserwacje na 2024 rok, odbyło się w poniedziałek (25 marca) w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

- Nasz budżet na ten rok to 40 milionów złotych. W zeszłym roku było 37 milionów. Oczywiście, to jest i tak kropla w morzu potrzeb: zrobiliśmy badania i otrzymaliśmy zwrotnie odpowiedź od naszych beneficjentów, że potrzebowaliby prawie 1 miliard 600 tys. zł na odnowę krakowskich zabytków. Ale trzeba też pamiętać, że każda złotówka, która płynie jako wsparcie ze strony SKOZK, musi pociągać za sobą w konsekwencji również jedną złotówkę właściciela zabytku. A w zeszłym roku było to ponad 2 złote. Więc można powiedzieć, że ten budżet 37 milionów właściwie zwiększył się do ok. 120 milionów, które zostały przeznaczone na remonty, w które był zaangażowany Społeczny Komitet - podkreśla Borysław Czarakcziew, przewodniczący SKOZK.

Jak mówił nam przewodniczący Czarakcziew, bardzo cieszy fakt, że sporo wpłynęło wniosków o dotacje dla remontów prywatnych kamienic - co jest związane z decyzją SKOZK, by rozszerzyć możliwość ubiegania się o dotacje o obiekty widniejące tylko w gminnej ewidencji zabytków. Dotyczy to budynków, które leżą w granicach pomnika historii (to teren szczególnie chroniony) i w obrębie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. - Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu Kraków będzie znowu stawał się coraz piękniejszy - podsumował przewodniczący SKOZK.

Wieża katedry i Wawel Podziemny

Na liście zadań na 2024 rok z dotacją z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (SKOZK rozdziela te dotacje) oczywiście nie zabrakło przedsięwzięć planowanych lub kontynuowanych na wzgórzu wawelskim. Postępować będzie konserwacja hełmu wieży z blachy miedzianej Wieży Zegarowej Archikatedry na Wawelu (to jeden z tzw. projektów kluczowych) - z dofinansowaniem w wysokości prawie 2,2 mln złotych. Z kolei 336 tys. zł popłynie na konserwację elewacji tej wieży. Zamek Królewski na Wawelu planuje natomiast m.in. rozpocząć remont konserwatorski Bastionu Władysława IV z pomnikiem konnym Tadeusza Kościuszki (ponad 470 tys. zł), jak też przebudowę, rozbudowę i udostępnienie podziemnych rezerwatów archeologicznych, w tym odnalezionych fortyfikacji wawelskich.

- Jeśli chodzi o bastion z pomnikiem Kościuszki, jest to bardzo ważny remont. Trzeba się zająć ratowaniem tego obiektu, bo jest bardzo zagrożony zalewaniem, nie ma tam odpowiedniej izolacji - wyjaśnia dr Zbigniew Beiersdorf, historyk sztuki, członek prezydium SKOZK.

Prace w kościołach i synagogach

U stóp Wawelu, przy ul. Grodzkiej z dotacją 1,1 mln zł będzie realizowany kompleksowy remont wnętrza kościoła św. Idziego. Prawie 2,4 mln zł ze SKOZK popłynie na kolejny etap realizacji konserwacji elewacji wież kościoła Mariackiego i hełmu wieży wyższej. W sumie ponad 870 tys. zł otrzyma Opactwo Ojców Cystersów w Mogile. Zakonnicy z tym wsparciem będą m.in. kontynuować prace konserwatorskie w Kaplicy Krzyża Świętego oraz w północnych kaplicach bliźnich i zajmą się pracami przy stallach w prezbiterium klasztornego kościoła. Ponad pół miliona złotych dotacji pomoże tynieckim benedyktynom na rekonstrukcję renesansowych organów w prezbiterium.

Dofinansowanie z komitetu pozwoli również przystąpić do dalszych remontów synagog: Tempel - gdzie będzie kontynuowana konserwacja słupów galerii wewnętrznej, a także synagogi Izaaka, gdzie trzeba się zająć izolacją przeciwwilgociową ścian fundamentowych.

Nareszcie remont kamienicy Ohrensteina

Ponad 162 tysiące z budżetu SKOZK dostanie Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie na prace w Sukiennicach. Tu przewidziany jest remont konserwatorski i uruchomienie unikatowych lamp gazowych w podcieniach, wraz z pracami towarzyszącymi. Przypomnijmy, że w 2021 roku Rada Dzielnicy I alarmowała, iż podczas gdy w wielu miastach w Europie gazowe oświetlenie uliczne jest doceniane jako atrakcja turystyczna, z tego powodu rekonstruowane, u nas od pewnego już czasu lampy gazowe znajdujące się po obu stronach Sukiennic przestały świecić. Radni Starego Miasta wystąpili wtedy z wnioskiem do prezydenta Krakowa o zobowiązanie podległych mu jednostek, aby niezwłocznie przywróciły oświetlenie gazowe w obu arkadach Sukiennic. Radni Dzielnicy I zwracali przy tym uwagę, że 34 lampy w Sukiennicach znajdują się w tym miejscu nieprzerwanie od 1857 roku, kiedy to uliczne oświetlenie gazowe zawitało do Krakowa. "Stanowią autentyczny relikt dawnej techniki komunalnej wymieniany w wielu przewodnikach i blogach turystycznych" - podkreślali.

Ponad 3,5 mln zł przeznaczono w tym roku na wsparcie adaptacji zabytkowej siedziby Muzeum Archeologicznego w Krakowie, przy ul. Senackiej - do współczesnych standardów. Ponad 1,9 mln zł pozwoli na dalsze prace w ramach kompleksowej rewitalizacji kamienicy Klemensa Bąkowskiego, której początki sięgają XIV wieku. Kamienica ta jest siedzibą założonego w 1896 r. Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

- Ale warto też zwrócić uwagę na adres ul. św. Jana 16, czyli dwa domy dalej. Rewelacyjna kamienica, wytapetowana - że tak powiem - polichromiami zarówno na ścianach, jak i na stropach. Wielkie i niezwykłe dzieło - mówił nam dr Zbigniew Beiersdorf.

Na prace dotyczące tej prywatnej kamienicy - konserwację drewnianych, polichromowanych stropów, a także remont konserwatorski elewacji frontowej - SKOZK przyznał w sumie ponad 256 tys. dotacji.

Co do kamienic, członkowie SKOZK zwracają uwagę, że w końcu ma się odbyć remont Domu Ohrensteina. - To jest ta wielka kamienica na Stradomiu, na rogu ul. Stradomskiej i Dietla, jeden z akcentów Krakowa. Od lat nie udawało się jej wyremontować, ze względu na nieporozumienia właścicieli dotyczący koniecznego współudziału w kosztach. A teraz nareszcie jest to możliwe - słyszymy od dra Beiersdorfa. SKOZK przyznał ponad 224 tys. zł na ten rok na I etap remontu konserwatorskiego elewacji frontowej tej okazałej kamienic.

W planie odnowy zabytków Krakowa ze wsparciem SKOZK na ten rok nie zabrakło także krakowskich fortów, wilii "Kossakówka", gmachu Teatru Słowackiego, szkolnego gmachu II Liceum Ogólnokształcącego, obiektów zespołu szpitalnego w Kobierzynie, a także zabytkowych grobowców i pomników nagrobnych na krakowskich na Cmentarzu Rakowickim.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska