500 plus dla niepełnosprawnych
Najwięcej wniosków – 1187 – przyjął oddział ZUS w Krakowie. Niewiele mniej – 1141 – złożono w Nowym Sączu. ZUS w Chrzanowie zebrał 750 wniosków o „500+ dla niepełnosprawnych”, w Tarnowie – 710.
O świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji mogą starać się osoby pełnoletnie, które mieszkają na terenie Polski, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Ponadto, warunkiem koniecznym, aby otrzymać wsparcie finansowe jest posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
- Częściej o świadczenie 500 plus starają się kobiety. Do małopolskich oddziałów ZUS wpłynęło 3,8 tys. wniosków, z czego 2,2 tys. złożyły panie – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
500 plus - rozpatrywanie wniosków
- Wszystkich potencjalnie zainteresowanych w województwie, by ubiegać się o świadczenie uzupełniające „500+ dla niepełnosprawnych” może być ok. 84 tys. osób, w całym kraju ponad 853 tysiące.
- Do tej pory w całej Polsce złożono 44,2 tys. wniosków.
- Ich rozpatrywanie - zgodnie z przepisami ustawy - rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.
- Zdecydowana większość osób składa dokumenty w placówkach ZUS, gdzie na salach obsługi klienta korzysta z pomocy doradców. Pomagają oni wypełnić wniosek, sprawdzają czy jest kompletny i tłumaczą na jakich zasadach jest przyznawane świadczenie – podkreśla Anna Szaniawska.
Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00) uruchomiło specjalną linię dotyczącą świadczenia „500+” dla osób niesamodzielnych. Pracownicy odebrali już 9 tys. połączeń w sprawie nowego świadczenia.
Więcej informacji na temat 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji można znaleźć: zus.pl.
