https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus. Już 3,8 tys. osób z Małopolski złożyło wniosek o „500 plus dla niepełnosprawnych”

Grzegorz Skowron
500 plus. Od września ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych. W Małopolsce już niemal 3,8 tys. osób złożyło taki wniosek.

500 plus dla niepełnosprawnych

Najwięcej wniosków – 1187 – przyjął oddział ZUS w Krakowie. Niewiele mniej – 1141 – złożono w Nowym Sączu. ZUS w Chrzanowie zebrał 750 wniosków o „500+ dla niepełnosprawnych”, w Tarnowie – 710.

O świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji mogą starać się osoby pełnoletnie, które mieszkają na terenie Polski, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Ponadto, warunkiem koniecznym, aby otrzymać wsparcie finansowe jest posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

- Częściej o świadczenie 500 plus starają się kobiety. Do małopolskich oddziałów ZUS wpłynęło 3,8 tys. wniosków, z czego 2,2 tys. złożyły panie – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

500 plus - rozpatrywanie wniosków

  • Wszystkich potencjalnie zainteresowanych w województwie, by ubiegać się o świadczenie uzupełniające „500+ dla niepełnosprawnych” może być ok. 84 tys. osób, w całym kraju ponad 853 tysiące.
  • Do tej pory w całej Polsce złożono 44,2 tys. wniosków.
  • Ich rozpatrywanie - zgodnie z przepisami ustawy - rozpocznie się 1 października, czyli w momencie, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

- Zdecydowana większość osób składa dokumenty w placówkach ZUS, gdzie na salach obsługi klienta korzysta z pomocy doradców. Pomagają oni wypełnić wniosek, sprawdzają czy jest kompletny i tłumaczą na jakich zasadach jest przyznawane świadczenie – podkreśla Anna Szaniawska.

Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00) uruchomiło specjalną linię dotyczącą świadczenia „500+” dla osób niesamodzielnych. Pracownicy odebrali już 9 tys. połączeń w sprawie nowego świadczenia.

Więcej informacji na temat 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji można znaleźć: zus.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To jest 500-, bo każdy kto ma minimalną rentę dostanie i żadnego dodatku dostanie równo 500, a wszyscy, którzy mają cokolwiek ponad minimalną, dostaną o tyle mniej. W ustawie zapisano, że 2,5% kwoty przeznaczonej na tę "pomoc" zostanie przeznaczone na "koszty", czyli wezmą to urzędnicy i politycy. Zamiast po prostu podnieść minimalną rentę uprawnionym o 500 zł i nie kraść milionów rocznie przy tej okazji.
G
Gość
500 gwarantuje jakąś tam kasę na życie...gorzej jest w urzędzie pracy...oferują ci w urzędzie pracę za 2700zł brutto, leziesz tam a zakład ci mówi 2400zł, wracasz, kłócisz się z urzędem że oszukują a urząd straszy że może ci odebrać zasiłek po pierwszej odmowie....ale aby się zarejestrować musisz być zameldowany, gorzej mają ci bez meldunku bo prawo jest dziurawe i osoby wynajmujące komuś mieszkanie dają tylko kopie umów najmu...poza tym niesamowicie ciekawe są oferty pracy dla osób z wielokrotnymi studiami: specjalista ds parkingu lub recepcja na umowę zlecenie albo robota dla człeka z Huty w Balicach
G
Gość
Nie prawnie każą ludziom stawać na komisji zus jak ktoś ma zasiłek pielęgnacyjny to zgodnie z Art.16 należy się on osobie całkowicie Nie zdolnych do samodzielnej egzystencji a więc pozostanie sąd
K
Karol
czy dodatek pielęgnacyjny wchodzi w brutto emerytury?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska