Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kilka lat starań o prawa miejskie dla Chełmka
W połowie lat 60. ubiegłego wieku Chełmek był już liczącym się ośrodkiem przemysłowym, ale oficjalnie nadal był wioską. Zabiegi o uzyskanie praw miejskich trwały kilka lat. W końcu udało się to 55 lat temu.


- Nadanie praw miejskich Chełmkowi nastąpiło na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 8 czerwca 1968 roku. Ta zmiana weszła w życie 1 stycznia 1969 roku - przypominają lokalni historycy.


Główne uroczystości związane z nadaniem praw miejskich odbyły się 25 stycznia 1969 roku w 24. rocznicę wyzwolenia Chełmka spod niemieckiej okupacji. Chełmek otrzymał wszystkie insygnia należne miejscowościom posiadającym status miast.


Czasy Baty w Chełmku
W historii Chełmka jest kilka znaczących dat. Ludzie interesujący się jego historią wymieniają powstanie cesarsko-królewskiej linii kolejowej w 1856 roku. Chełmek znalazł się na tym ważnym szlaku i to zadecydowało o jego rozwoju.

Dobre połączenie komunikacyjne było jednym z argumentów, który skłonił Czecha Tomasza Batę, właściciela światowej sławy koncernu obuwniczego, do utworzenia kolejnej swojej fabryki w Chełmku. Produkcja ruszyła na początku 1932 r.
Pod koniec lat 30. ubiegłego wieku firma zatrudniała ponad dwa tysiące osób. W 1937 r. roczna produkcja wyniosła ponad dwa miliony sto tysięcy par butów, które sprzedawane były w ponad 160 sklepach w całej Polsce. Bata, nowoczesny przedsiębiorca, dobrze wiedział, że ludzie będą wydajnie pracowali w jego fabryce, jeśli będą mieli gdzie mieszkać i wypocząć.
W Chełmku powstało więc osiedle mieszkaniowe dla pracowników, szkoła, przedszkole, boiska i korty tenisowe. Chełmek z niewielkiej wioski przeobraził się w tętniącą życiem miejscowość.
Chełmek w latach PRL
W PRL-u fabryka Baty została znacjonalizowana, przy czym nadal był to jeden z największych zakładów w regionie.
Zatrudniał 7-8 tys. ludzi. Chełmek miał wówczas w granicach 4 tysięcy mieszkańców. Do pracy w Południowych Zakładach Przemysłu Skórzanego (PZPS) dojeżdżały tysiące ludzi z okolicznych miejscowości. Wielu z dalszych stron kraju sprowadzało się tutaj na stałe.


Wraz z uzyskaniem praw miejskich Chełmek zaczął się szybciej rozwijać. Jednym z pierwszych celów stała się budowa nowej przychodni zdrowia. Ostatecznie nowy ośrodek powstał w 1979 roku. Jak na tamte czasy, był bardzo nowocześnie wyposażony. Przyszedł także czas na nowy budynek szkoły.

Ludzie wtedy łatwo jednoczyli się, chcąc zrobić coś pożytecznego dla swojego miasta.


Początki Chełmka sięgają XV wieku
W XV wieku Chełmek należał do parafii Jaworzno. W następnym wieku przejęty został przez parafię Oświęcim. Powstanie wsi związane było z ochroną szlaku drogowego, prowadzącego z Krakowa na Śląsk oraz przejścia na Przemszy. Po I rozbiorze Polski Chełmek został włączony do zaboru austriackiego. W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli znaczną część mieszkańców na roboty przymusowe i do obozów koncentracyjnych. Miesiąc po zakończeniu wojny fabryka obuwia ponownie ruszyła i do Chełmka zaczęło ściągać wielu ludzi w poszukiwaniu pracy.



Więcej zdjęć:
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim dziesięć lat temu w Google Street Wiev. Zobaczcie zdjęcia
- Takiej imprezy w Oświęcimiu jeszcze nie było! Przyciągnęła tłumy miłośników. Zdjęcia
- Obwodnica Oświęcimia do S1 rośnie w oczach. Tak wygląda po 16 miesiącach inwestycji!
- Oświęcim. Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024. WIDEO
- Oświęcim. Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024. WIDEO
- Wkręceni w teatr. W Grupie Teatralnej Niezależna w Chełmku spełniają marzenia
