Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
Oświęcim na arenie historycznej
Na podstawie różnych kronikarskich zapisków historycy przypuszczają, że Oświęcim nabył prawa miejskie tzw. lwóweckie wcześniej, bo już ok. 1272 roku.
- Nie zachowały się jednak żadne dokumenty, które by wprost to potwierdzały w przeciwieństwie do roku 1291 - zaznacza Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Od XIII wieku w każdym razie - jak pisze w „Kronice Oświęcimia” Elżbieta Skalińska-Dindorf - gród oświęcimski zaczął się przekształcać i rozwijać. Był w tamtym czasie rozplanowany między dzisiejszymi ulicami: Wysoką od strony północnej, Klasztorną od południa oraz Stolarską ze wschodu i Berka Joselewicza z zachodu.
W części środkowej znajdował plac handlowy, czyli kwadratowy rynek. Główna ulica przebiegała zaś na osi bram miejskich z północy na południe, czyli wzdłuż obecnych ulic: Kościelnej, Mayzla i Jagiełły.
Jeszcze wcześniejsze, pierwsze wzmianki dotyczące Oświęcimia sięgają 1177 roku lub 1179 - jak podają inne dokumenty, a związane są z oderwaniem kasztelani oświęcimskiej obejmującej na przełomie XII i XIII wieku obszary dzisiejszych powiatów: oświęcimskiego, żywieckiego, większą część wadowickiego, bielskiego, pszczyńskiego i bieruńsko-lędzińskiego od ziemi krakowskiej.
Jak dodaje Wioletta Oleś, było to jedno z wydarzeń związanych z rozbiciem dzielnicowym Polski, które odbiło się również na historii Oświęcimia. Prawdopodobnie Kazimierz Sprawiedliwy przekazaniem części swoich ziem, w tym oświęcimskiej, na rzecz książąt opolsko-raciborskich chciał uniknąć wojny o władzę zwierzchnią z Mieszkiem Plątonogim.
Dla Oświęcimia oznaczało to wejście na arenę historyczną i połączenie losów na ponad 270 lat z dziejami Górnego Śląska.
Z kolei prowadzone w latach 80. ub. wieku badania archeologiczne na terenie wzgórza zamkowego pozwoliły ustalić, że najstarsza warstwa osadnicza pochodzi XI wieku i sięga wieku XII. Jego dokładna lokalizacja nie jest znana. Tym bardziej trudno ją ustalić, bo zachodnia część wzgórza zawaliła się w XIX wieku i wpadła do Soły. Grafiki przedstawiające gród oświęcimski, z którymi można się spotkać stanowią jedynie wizje artystyczne ich autorów.
Rozwój średniowiecznego grodu przerwał w 1241 roku najazd Tatarów podążających na Śląsk. Wtedy wraz z okolicą został spalony i splądrowany. Potrzeba było lat, aby zniszczona osada miejska zaczęła się odradzać.
Na handlowym szlaku
Nadanie praw miejskich, a potem ich potwierdzenie w 1291 roku wraz z przywilejami przyspieszyły właśnie rozwój i podniosły rangę Oświęcimia. Przywilej gospodarczy oznaczał, że kupcy musieli się tutaj zatrzymywać, by sprzedać swój towar. To z kolei przyciągało kolejnych.
- Miasto zaczęło się bogacić i stało się ważnym ośrodkiem handlu w średniowieczu. Nie ulega wątpliwości, że zapoczątkowało jego pełny rozkwit - podkreśla Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
- W latach 1312-1317 powstało samodzielne księstwo oświęcimskie - zaznacza dyrektor Muzeum Zamek.
Nie na długo, bo w 1327 roku książę oświęcimski złożył hołd lenny królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu, co na ponad 100 lat przeniosło Oświęcim do strefy interesów Czech. Do Polski Oświęcim powrócił w 1457 roku.
Przez kolejne stulecia tutejsza ludność bogaciła się, handlując solą. W XVI wieku sławne stały się oświęcimskie stawy rybne, z których ryby regularnie trafiały na Wawel.
Oświęcim rozwijał się przez kolejne stulecia aż do XVII wieku i najazdu szwedzkiego w 1655 roku, gdy został zniszczony i spalony. Na kolejne odrodzenie przyszło czekać aż do połowy XIX wieku, gdy Oświęcim znalazł się na szlaku linii kolejowych.
- Tłok w Tatrach? Zobacz gdzie pojechać, by uniknąć tłumów
- Etnomania 2021 w Wygiełzowie, czyli podróż do przeszłości [ZDJĘCIA]
- Nad Jeziorem Mucharskim. Atak lisów na kiełbaski z grilla i inne dziwne zdarzenia
- Awantury i przemoc domowa zakończyła się zabójstwem. Czy można było tego uniknąć?
- Na trasie Kraków - Oświęcim powstanie nowy przystanek "Energylandia"
- Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej [ZDJĘCIA]
