Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. Konkurs Szopek Krakowskich. Tradycyjny korowód i prezentacja szopek pod pomnikiem Mickiewicza

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
79. Konkurs Szopek Krakowskich.
79. Konkurs Szopek Krakowskich. Andrzej Banaś
Tradycyjnie pierwszy czwartek grudnia w Krakowie należy do szopkarzy. Nie inaczej było w tym roku – 2 grudnia twórcy szopek zaprezentowali swoje tegoroczne prace, jak zawsze pod pomnikiem Mickiewicza. W samo południe, po hejnale wokół Rynku wyruszył barwny korowód szopek, poprzedzony przez kapelę ludową z Bronowic.

Tradycja krakowskich szopek wywodzi się z XIX-wiecznego zwyczaju. Gdy po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać, Jerzy Dobrzycki z krakowskiego magistratu zorganizował konkurs, który miał zachować tę tradycję. Po raz pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich odbył się w 1937 roku. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa.

W pierwszy czwartek grudnia szopkarze prezentują swoje działa na Rynku Głównym. Tak było i w tym roku - 2 grudnia szopki stanęły u stop pomnika Adama Mickiewicza, a po hejnale o godz. 12.00 wyruszyły w tradycyjnym korowodzie wokół Rynku, by twórcy mogli je zaprezentować na scenie targów bożonarodzeniowych.

Krakowska szopka zwyczajowo powinna mieć element krakowski, ale też nawiązywać do ważnych wydarzeń mijającego roku. Smukłe, wielopoziomowe konstrukcje najczęściej odzwierciedlają przetworzone artystycznie i zminiaturyzowane elementy zabytkowej architektury Krakowa przeniesione w scenerię Bożego Narodzenia. Akcenty nawiązujące do wydarzeń mijającego roku to w tegorocznych pracach m.in. postaci w maseczkach czy szopka otoczona drutem kolczastym.

Szopki trafią do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. Ogłoszenie laureatów 79. edycji konkursu nastąpi 5 grudnia o godzinie 14.00 w sali Miedzianej pałacu Krzysztofory. Zaplanowano transmisję online z tego wydarzenia, którą będzie można oglądać na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

Jak każe tradycja, po konkursie szopki zostaną udostępnione publiczności. Od 6 grudnia aż do 27 lutego 2022 r. będzie można oglądać je na wystawie pokonkursowej, która w tym roku - po pięciu latach przerwy spowodowanej remontem - wraca do pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

W 2014 roku krakowska szopka została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a od 2018 roku tradycja wykonywania szopek trafiła – jako pierwszy wpis z Polski -na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska