https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80. lat temu Niemcy przeprowadzili krwawą pacyfikację wsi Zarzecze. Władze gminy Wolbrom i delegacja z IPN w Krakowie upamiętnili ofiary

Paweł Mocny
Władze gminy Wolbrom i delegacja z IPN w Krakowie upamiętnili ofiary pacyfikacji Zarzecza
Władze gminy Wolbrom i delegacja z IPN w Krakowie upamiętnili ofiary pacyfikacji Zarzecza Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Radosław Kuś oraz zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Cecylia Radoń wraz z delegacjami upamiętnili ofiary krwawej pacyfikacji Zarzecza, do której doszło 19 sierpnia 1944 roku. W odwecie za działania Armii Krajowej Niemcy rozstrzelali wówczas dziesięć osób.

80. lat temu Niemcy przeprowadzili krwawą pacyfikację wsi Zarzecze

Z okazji przypadającej w tym roku 80. Rocznicy pacyfikacji Zarzecza władze miasta i gminy Wolbrom oraz delegacja z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar niemieckiej zbrodni.

18 sierpnia 1944 roku żołnierze Armii Krajowej z oddziału „Surowiec” przeprowadzili atak na Niemców, którzy budowali umocnienia obronne na terenach znajdujących się na zachód od Zarzecza. Okupanci chcieli, aby to miejsce stało się punktem oporu wobec zbliżającej się Armii Czerwonej.

W stoczonej wówczas potyczce zginął rotmistrz Wacław „Zawieja” Zdyb, który był obserwatorem. Dwóch innych żołnierzy podziemia niepodległościowego zostało rannych. Niemcy z kolei stracili od dwóch do pięciu ludzi a jedenastu odniosło rany.

Kolejnego dnia Niemcy w akcie zemsty wkroczyli do Zarzecza i wytypowali do rozstrzelania dziesięć osób – wśród których znalazły się kobiety. Ich działania miały na celu zastraszenie ludzi i zniechęcenie ich do pomocy partyzantom.

Władze gminy Wolbrom i delegacja z IPN w Krakowie upamiętnili ofiary pacyfikacji Zarzecza
Władze gminy Wolbrom i delegacja z IPN w Krakowie upamiętnili ofiary pacyfikacji Zarzecza Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie

W 1945 roku ciała pomordowanych zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz parafialny w Gołaczewach. Ofiary upamiętnia pomnik, który znajduje się przy drodze wojewódzkiej z Olkusza do Wolbromia. Powstał on w 1970 roku dzięki staraniom mieszkańców.

Zamek w Rabsztynie przejdzie remont. Nowe ekspozycje, oświetlenie i inne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska