https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abp Jędraszewski udziela dyspensy dla wszystkich od uczestnictwa w niedzielnej mszy

Małgorzata Mrowiec
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek Jędraszewski Adam Wojnar
Krakowska kuria opublikowała w sobotę rano nowy dekret metropolity krakowskiego, w którym m.in. udziela on dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy świętej dla wszystkich wiernych. "Tam, gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu. Szczególnie osoby korzystające z dyspensy będą dzięki temu mogły wyrazić łączność ze wspólnotą i przez wzmożoną osobistą modlitwę wyjednywać światu ocalenie" - napisał jednocześnie abp Marek Jędraszewski.

Coraz więcej zakażeń w Krakowie. Miasto zamyka punkty obsługi mieszkańców

Źródło: x-news/TVN24

Ogłoszenie nowego dekretu metropolity ma związek z pogarszającą się sytuacją epidemiczną i z wprowadzonymi w związku z tym w całym kraju nowymi obostrzeniami. Zaczynają one obowiązywać właśnie od soboty (17.10). Od tego dnia Kraków oraz większa część Małopolski znajduje się w tzw. strefie czerwonej, z większymi ograniczeniami związanymi z koronawirusem, a reszta województwa pozostaje w strefie żółtej, gdzie również są określone ograniczenia, w tym dotyczące limitu osób w kościele.

Przypomnijmy: jeśli chodzi o udział w uroczystościach religijnych, w strefie żółtej wprowadzono limit: jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Natomiast w strefie czerwonej limit to jedna osoba na 7 mkw. Niezmiennie obowiązuje ponadto zakrywanie ust i nosa w kościele, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

W swoim dekrecie abp Jędraszewski wskazał, że to proboszczowie parafii mają zadbać o precyzyjne poinformowanie wiernych o obowiązujących zasadach zgromadzenia liturgicznego, jak też o udzielonej teraz dyspensie.

W dekrecie jest też mowa o sposobie przyjmowania komunii św. "Obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii" - podkreślił metropolita krakowski.

Jeśli chodzi o spowiadanie się, nie ma zmian, metropolita przypomniał o stosowaniu w konfesjonałach folii ochronnej nadającej się do częstej dezynfekcji. Możliwe są także odwiedziny kapłana z sakramentami w domu u chorych.

Cały dekret opublikowany przez krakowską kurię zamieszczamy poniżej.

DEKRET DOTYCZĄCY DYSPENSY OD OBOWIĄZKU UCZESTNICTWA WE MSZY ŚW.

Zmieniająca się sytuacja epidemiczna wymaga od duszpasterzy Archidiecezji Krakowskiej odnowionej gorliwości w stałym towarzyszeniu Wiernym, którzy szczególnie w warunkach niepewności potrzebują Chrystusowego umocnienia.

1. W związku z wprowadzonymi od 17 października br. obostrzeniami należy przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu parafii „żółtą lub czerwoną strefą”. Dotyczy to liczby osób gromadzących się w świątyniach (limit osób w przeliczeniu na powierzchnię świątyni), odległości między nimi, a także wcześniej ustanowionego nakazu zakrywania ust i nosa.

2. Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy Świętej w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej (kan. 1247 KPK) dla wszystkich wiernych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Niniejsza decyzja obowiązuje aż do odwołania.

3. Na Księżach Proboszczach spoczywa obowiązek precyzyjnego poinformowania wiernych o obowiązujących zasadach zgromadzenia liturgicznego oraz o powyższej dyspensie.

4. Tam, gdzie jest to możliwe, powinno się przywrócić bądź kontynuować transmisje nabożeństw poprzez dostępne środki przekazu. Szczególnie osoby korzystające z dyspensy będą dzięki temu mogły wyrazić łączność ze wspólnotą i przez wzmożoną osobistą modlitwę wyjednywać światu ocalenie.

5. Obrzęd Komunii Świętej należy tak sprawować, by każdy mógł według własnej wrażliwości przyjąć Najświętszy Sakrament na dłoń lub do ust, z zachowaniem takiej właśnie kolejności rozdawania Komunii.

6. Nie ulegają zmianie szczególne warunki sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, które uwzględniają zastosowanie w konfesjonałach folii ochronnej nadającej się do częstej dezynfekcji. Możliwe są również, po konsultacji z zainteresowanymi chorymi i ich rodzinami odwiedziny kapłana z sakramentami w ich domu.

7. Zachowuje ważność polecenie, by raz w tygodniu, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne, odprawiana była w parafiach Msza Święta według formularza w czasie pandemii.

Na czas podejmowania duchowych wysiłków, każdemu według jego stanu i powołania, udzielam pasterskiego błogosławieństwa i polecam Bogu przez przyczynę Świętych Patronów.

  • Marek Jędraszewski
    Arcybiskup Metropolita Krakowski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
poli

Każdy porządny człowiek ma w „poważaniu” co opowiada ten niegodziwiec.

G
Gosc

To jest celebryta a nie duszpasterz.

D
Deus invictus

Jakis ciaarych wygladajacy jak mikolaj z bajki mowi tepemu ludowi co maja robic a ciemny lud robi i caluhe taką lajze po rekach. Noz kurcze sredniowiecze.

G
Gość

a jak z nieobecnosc MILOSC w zycie duchownego - czy to jest grzechem?

E
Ehh

Powinno się chodzić do kościoła, bo to podtrzymuje wspólnotę ale żeby nie chodzenie było grzechem?To trochę dewaluuje...grzech.Kosciol jednak poprzez swoje mieszanie się w polityke dawno się zdewaluowal.

K
Kim Yaro

Zacytuję kulturalnie klasyka: (..) "[wulgaryzm]j dziadu" !

G
Gość

Ale odkrył Amerykę - niech się pocałuje w nos :)

G
Gość

dla mnie bardzo ciekawy, ze abp zdecyduje o tym, czy mam isc do kosciol czy nie. A gdzie w jego myslenie Bog, albo milosc do swego bliznego?

G
Gość

Bez jego łaski - już dawno sam sobie udzieliłem dyspensy od tej korporacji finansowej :)

G
Gosc

Podobno w lasach pod Krakowem, kręci się 12 gości ubranych w lanine nazuty i jedna prostytutka, mówią że obecną religia jest zepsuta prze ludzi chorych na władze i dobra.

Podbno zamieniają wodę w sól, sól w wodę takie cuda ogolnie, może to nowy Mesjasz?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska