18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agata Duda-Gracz wraca. Fatalne zauroczenie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Monika Jagiełło
Nowy spektakl Dudy-Gracz "Każdy musi umrzeć Porcelanko" to wariacja na temat Szekspira
Nowy spektakl Dudy-Gracz "Każdy musi umrzeć Porcelanko" to wariacja na temat Szekspira mat. prasowe
Agata Duda-Gracz ponownie sięga po kanon literatury. Nie będzie to jednak prosta adaptacja "Troilusa i Kresydy" Williama Szekspira. Znanej z inscenizacji utworów Byrona, Geneta, Gogola i Szekspira reżyserce angielski klasyk posłużył jako inspiracja do nowej sztuki pt. "Każdy kiedyś musi umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej". Spektakl będzie mieć swoją premierę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

"Każdy kiedyś musi umrzeć..." to przedstawienie równie tajemnicze, jak jego tytuł. Podobnie jak sztuka Szekspira. Bo "Troilus i Kresyda" to jedno z jego najrzadziej wystawianych dzieł i znane raczej wąskiemu gronu odbiorców. Jak notują biografowie pisarza, sztuka powstała niedługo po stworzeniu "Hamleta".

Szekspir garściami czerpał wówczas z mitologii. Historia tytułowych bohaterów, trojańskiego księcia Troilusa i Kresydy, to oczywiście historia miłości. Książę uwodzi Kresydę, ta jednak trafia do greckiej niewoli w trakcie wymiany jeńców wojennych. Gdy Troilus chce odwiedzić w obozie Kresydę, widzi ją z Diomedesem i uznaje to za zdradę...

Sama reżyserka szczegóły nowej sztuki utrzymuje w aurze tajemnicy. Wiemy jednak, że Duda-Gracz, jak zazwyczaj czyni z klasyką, wybranym z Szekspira wątkom i motywom nada wiele nowych znaczeń. Dotyczyć to będzie zarówno napisanego od początku przez nią tekstu, jak i zaprojektowanego według własnych reguł scenicznego świata.

W spektaklu Dudy-Gracz wystąpi aż dwudziestu aktorów

A jest on ogromny, bo na scenie pojawi się w sumie dwudziestu aktorów, w tym Ewa Worytkiewicz (Piękna Helena), Sławomir Rokita (Złotowłosy Parys), Elżbieta Karkoszka (Priam), Anna Tomaszewska (Powabna Kresyda) czy Rafał Dziwisz (Młodzieńczy Troilus). Mityczno-literackie postaci będą przemawiać to z pasją, to z pewną rezygnacją.

"Umieranie miłości jest zdarzeniem wstydliwym. Nie ma w tym żadnej poezji" - mówi Kressyda ustami Anny Tomaszewskiej.
Zaś Troilus dodaje: "Jeżeli to przeznaczenie, o którym wszyscy mówią, faktycznie istnieje, to myślę, że moim przeznaczeniem jest Kressyda".

Pokazywany w MOS-ie spektakl przygotował Teatr Słowackiego, do którego reżyserka wróciła po dwóch latach przerwy. Muzykę do widowiska przygotował duet IncarNations, czyli znani z Kapeli ze Wsi Warszawa Maja Kleszcz i Wojtek Krzak. Dźwięki IncarNations - jednego z muzycznych objawień roku 2012 - w zestawieniu z wizją Dudy-Gracz? Brzmi ciekawie!

"Każdy kiedyś musi umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej"

Reż. Agata Duda-Gracz
Pt. nd. wt. śr, 10, 12, 14,15.05
Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12
Godz. 19.00. Wstęp 35/45 zł

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska