Funkcjonariusze z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji wpadli na trop mężczyzny, który w zaadaptowanym na laboratorium magazynie wyrabiał materiały wybuchowe. Według informacji śledczych mężczyzna miał również kolekcjonować nielegalną broń palną i amunicję. Mając takie informacje o podejrzanym policjanci CBŚP, przy wsparciu kontrterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie zatrzymali mężczyznę. Działania były prowadzone w kilku miejscach na terenie województwa małopolskiego. W jednej z miejscowości funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium, w którym znajdowało się 6 litrów substancji chemicznych w trakcie elektrolizy oraz prekursory materiałów wybuchowych, m.in. nadchloran sodu, mieszanina nadchloranu potasu 72%, kwasu fosforowego 5% i nadchloran magnezu 4%. Zabezpieczono także materiały wybuchowe w postaci tetrazotanu erytrotolu (ETN) oraz nadtlenek utropiny (HMTD).
Biegły z zakresu chemii oraz badań urządzeń i materiałów wybuchowych wspólnie z pirotechnikami wstępnie ocenili zabezpieczone substancje, jako bardzo niebezpieczne materiały wybuchowe zagrażające życiu i zdrowiu. Pirotechnicy bezzwłocznie, jeszcze na miejscu znalezienia substancji za pomocą specjalistycznego sprzętu, przeprowadzili neutralizację najbardziej wrażliwego materiału wybuchowego, a kolejne zabezpieczone materiały zostały zdetonowane na poligonie.
Na innych posesjach policjanci znaleźli i zabezpieczyli 27 jednostek broni palnej, krótkiej i długiej oraz ponad 2,2 tys. sztuk amunicji, kilkanaście kilogramów materiałów o właściwościach wybuchowych, urządzenie służące do zdalnej detonacji materiałów wybuchowych i 67 szt. zapłonników. Podczas działań policjanci znaleźli także ponad milion złotych w gotówce, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar i grzywien.
W Prokuraturze Okręgowej w Opolu, 31-letniemu zatrzymanemu przedstawiono zrzuty dotyczące nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych oraz posiadanie broni palnej i amunicji bez wymaganego pozwolenia. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku