https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleje Trzech Wieszczów i Plac Inwalidów oficjalnie zabytkami Krakowa. Zostały wpisane do rejestru

JK
Wcześniej znajdował się w tym miejscu nasyp kolei obwodowej, a po jego zewnętrznej stronie zespół fortów Twierdzy Kraków. Po 1911 roku aleje, które miały być reprezentacyjną, miejską promenadą otaczającą centralny obszar miasta od zachodu i północnego zachodu. Szeroki bulwar z dwoma pasami ruchu i oddzielną aleją spacerową zapewniał osobny pas pojazdom konnym, osobny mechanicznym. Po II wojnie światowej oba niejednokrotnie poszerzano. Zobacz, jak dawniej wyglądało to miejsce. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Wpisanie ich do rejestru zabytków jest dopełnieniem ochrony konserwatorskiej, którą wraz z historycznymi układami urbanistycznymi dawnych dzielnic Kleparza, Piasku i Nowego Światu jest już objęta wschodnia pierzeja Alej.

Zabudowa po obu stronach ulicy powstała w tym samym czasie, posiada podobne walory, więc powinna być w ten sam sposób chroniona. W praktyce wpis do rejestru zabytków zapewni skuteczniejszą ochronę

- mówi Magdalena Miszczyk, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Po wpisie do rejestru zachodniej części Alej właściciele znajdujących się tam nieruchomości na wszelkie inwestycje i prace dotyczące zewnętrznej formy budynków będą musieli mieć uzgodnienia od władz konserwatorskich. Natomiast miasto będzie musiało uzgadniać z konserwatorem wszelkie zmiany na samych Alejach jak i w pasie zieleni między jezdniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska