Niezgoda na wycinkę starych drzew na zboczu Madohory
Organizatorzy akcji podkreślają, że chcą wyrazić niezgodę na wycinkę sędziwych pięknych drzew na zboczach Madohory. Podkreślają, że drzewa stoją na straży źródeł i całego wodnego ekosystemu. Chroniąc lasy chroni się wodę. Las zatrzymuje ją, dzięki czemu zasila ona rzeki, wody gruntowe.
- Dzięki lasom mieszkańcy korzystają z krystalicznie czystej wody pitnej, tereny zabudowane nie są podtapiane, a ziemi na zboczach góry nie grożą katastroficzne w skutkach osuwiska - wyliczają organizatorzy.
Będzie to protest połączony ze spacerem i podziwianiem wspaniałych lasów na szczyt Madohory. - Będziemy też protestować przeciwko ich wycince, przeciwko niszczeniu gleby i biotopu Madohory i okolic, które jak najszybciej powinny być przekwalifikowane w rezerwat - dla dobra nas wszystkich, przyszłości następnych pokoleń i naszego drogocennego ekosystemu - organizatorzy żądają powiększenia Rezerwatu Przyrody Madohora.
- Madohora powinna być powiększona o znacznie większy teren niż 40 hektarów, żeby skutecznie chronić zlewnię Wieprzówki. Rzeka jest przecież jedynym własnym źródłem zaopatrzenia w wodę blisko 45-tysięcznej gminy. Jego postulat popierają aktywiści i przyrodnicy. Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot wyliczyła, że rezerwat mógłby powiększyć się nawet o 108 hektarów - mówi dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej
Spotkanie na parkingu w Praciakach
Akcja rozpocznie się od spotkania na parkingu w Praciakach. Uczestnicy przejdą żółtym szlakiem wzdłuż Wieprzówki, przecinając różne potoki, strumyki. Celem jest serce Rezerwatu Madohora, tj. szczyt Łamana Skała o wysokości 929 m npm. Między 15 a 17 planowany jest piknik na Łamanej Skale, a następnie powrót na parking.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Obywatele dla Wody", który jest realizowany jest przez Fundację Greenmind, Siostry Rzeki i Towarzystwo na rzecz Ziemi z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Nad projektem patronat objęła Koalicja Ratujmy Rzeki.
Plany powiększenia rezerwatu
Organizatorzy przypominają, że w 2019 roku burmistrz Andrychowa, Tomasz Żak, przedstawił projekt powiększenia Rezerwatu Madohora. Propozycja została uargumentowana koniecznością ochrony terenów źródlisk Wieprzówki i Targaniczanki oraz zachowania znajdującego się tam starodrzewu. Teren rezerwatu jest kluczowy dla zaopatrzenia w wodę pitną mieszkańców gminy Andrychów. Wycinka starodrzewu w otoczeniu źródlisk jest głównym zagrożeniem dla zasobów wodnych ponieważ wiąże się z wieloma problemami:
- - z ograniczeniem retencji wód w podłożu co będzie skutkowało suszą
- - z nasileniem erozji wylesionych obszarów i stoków górskich,
- - z groźbą osuwisk na nachylonych stokach górskich
- - ze zwiększeniem zagrożenia ekstremalnych przepływów w ciekach powierzchniowych oraz częstotliwością występowania podtopień i powodzi
- - z pogorszeniem jakości i zanieczyszczenia wody
- - ze wzrostem kosztów oczyszczania i uzdatniania wód
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Ta kamienica dla Oświęcimia była jak Sukiennice dla Krakowa
- Po popularnym miejscu odpoczynku nie ma już śladu. Zdjęcia
- Tak 50 lat temu wyglądał basen w Oświęcimiu. Podobnie jest dzisiaj
- Tak w Oświęcimiu kręcony był film "Strefa interesów" - zdobywca nagród w Cannes
- Umył psa w myjni samochodowej lancą pod ciśnieniem. Szybko usłyszał zarzuty
- Spór o boiska podzielił Jawiszowice. Miejsce rekreacji objęte... sądowym zakazem
