Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny została odprawiona w katedrze na Wawelu o godzinie 10. Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W liturgii na Wawelu wzięli udział: wojewoda, marszałek województwa i przewodniczący sejmiku małopolskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i oficerowie Wojska Polskiego.
Metropolita na Wawelu: miłość ojczyzny polega na pragnieniu posiadania dzieci
Arcybiskup Jędraszewski w czasie tej mszy - sprawowanej w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i 234. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja - nawiązując do apokaliptycznej wizji zmagania Niewiasty ze smokiem, stwierdził, że także dzisiaj trwa symboliczna walka smoka z dziećmi Maryi, także nienarodzonymi. W tym kontekście odniósł się do ostatniej głośnej sprawy aborcji w 36. tygodniu ciąży w szpitalu w Oleśnicy.
- [Nasza Matka i Królowa] staje przed nami jako nauczycielka. Uczy nas pięknego macierzyństwa. Uczy nas zatem miłości, jak kochać każde polskie dziecko. I wsłuchujemy się w Jej głos, naszej Królowej, która dziś uczy nas czym jest najbardziej fundamentalny patriotyzm. Bo to, od czego dzisiaj Polska zawisła, to ofiarna miłość Polski. Miłość nasza Polski - naszej ojczyzny, która polega na pragnieniu posiadania dzieci i na szczyceniu się, że jest ich dużo, i że są prawdziwą nadzieją naszego narodu. To jest nasz patriotyzm dzisiaj, najbardziej fundamentalny - dzieci wychowane w chrześcijańskiej wierze według najbardziej humanistycznych wartości - mówił abp Marek Jędraszewski.
Flagi dla krakowian i patriotyczny pochód
Na wzgórzu wawelskim po mszy św. były rozdawane biało-czerwone flagi, przygotowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Następnie uczestnicy obchodów święta 3 Maja przeszli na plac o. Adama Studzińskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. Stąd pochód patriotyczny przeszedł Drogą Królewską na plac Matejki.
Odznaczenia dla zasłużonych oraz nowi polscy obywatele
Podczas uroczystości trwających od południa na pl. Matejki m.in. wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wręczył osiem odznaczeń państwowych.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych odznaczony został pośmiertnie Witold Toś. Odznaczenie odebrała córka.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, również za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, otrzymała Krystyna Jędras.
Za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej tym samym odznaczeniem udekorowany został prof. Jerzy Szwed.
Przyznane zostały także dwa Złote Krzyże Zasługi po raz drugi, w dowód uznania za działalność i upowszechnianie turystyki krajoznawczej. Uhonorowani zostali Anna Mikołajewska oraz Janusz Wrotniak.
Srebrny Krzyż Zasługi za działalność społeczną, za wkład w upowszechnianie historii polskiego lotnictwa otrzymał Tomasz Jastrzębski.
Takie samo odznaczenie, za zasługi na rzecz rozwoju bibliotekarstwa oraz czytelnictwa otrzymała Agnieszka Miśkiwewicz.
Wojewoda Klęczar wręczył też Brązowy Krzyż Zasługi żołnierzowi Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Odznaczenie przyznano za zasługi na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej.
Ponadto 3 maja grono obywateli Rzeczypospolitej powiększyło się o dziewięć osób. Wojewoda małopolski wspólnie z II wicewojewodą małopolskim Ryszardem Śmiałkiem wręczyli akty nadania obywatelstwa sześciu dorosłym i trojgu dzieciom.
Defilada, a po południu patriotyczne śpiewanie
Te uroczystości zwieńczyła defilada pojazdów służb mundurowych, formacji kawalerii konnej oraz pieszych grup rekonstrukcyjnych.
Na Plantach przy Barbakanie w ramach biało-czerwonej majówki do godz. 15 można było odwiedzać stoiska promocyjno-informacyjne służb mundurowych.
Z kolei o godz. 17 na na Małym Rynku odbyła się 91. Krakowska Lekcja Śpiewania pt. "Majowa Jutrzenka". Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmiały pieśni i piosenki patriotyczne.
