Andrzej Bargiel rozpoczyna drugą wyprawę na K2! Tym razem mu...

  Andrzej Bargiel rozpoczyna drugą wyprawę na K2! Tym razem mu się uda?

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Mateusiak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Andrzej Bargiel rozpoczyna drugą wyprawę na K2! Tym razem mu się uda?
  Jeden z najlepszych obecnie polskich himalaistów i narciarzy - Andrzej Bargiel - znów wyruszy w wysokie góry. Serwis Tatromaniak podał, że mieszkaniec Zakopanego wyleci w piątek do Pakistanu gdzie zamierza zdobyć a następnie zjechać na nartach ze szczytów Gaszerbrum II i K2. Jeśli uda mu się ten drugi cel będzie pierwszym człowiekiem na świecie, któremu udało się zjechać na nartach z drugiej najwyższej góry świata.
  Andrzej Bargiel rozpoczyna drugą wyprawę na K2! Tym razem mu się uda?
  Bargiel wraz z ekipą wspomagającą (należy do niej m.in. jego brat Andrzej) wyruszą do Pakistanu w piątek z warszawskiego Okęcia.

  - Na początek planuję zdobyć i zjechać na nartach z Gaszerbrum II - powiedział himalaista przed wyjazdem serwisowi wspinanie.pl. - To najniższy ośmiotysięcznik w Karakorum, jest bardziej dostępny i zarazem łatwiejszy technicznie, w stosunku do pobliskiego K2, dzięki czemu cała ekipa Sunt Leones będzie mogła się skutecznie zaaklimatyzować, co jest podstawą w działaniu w górach najwyższych.


  Bargiel wie, że dobre przygotowanie do ataku na K2 to konieczność. Drugi najwyższy szczyt na ziemi próbował zdobyć już rok temu. Wycofał się jednak z ataku szczytowego przez pogodę. Bargiel działa bowiem w ten sposób, że w ciągu zaledwie jednego dnia atakuje szczyt wychodząc z bazy u jego podstawy. Następnie w obozach gdzie czekają mu na pomoc członkowie ekipy jedynie krótko odpoczywa i atakuje szczyt jeszcze tej samej doby. Na koniec z samego wierzchołka do podstawy szczytu zjeżdża na nartach. Rok temu na K2 było jednak w lipcu (gdy próbowano dokonać ataku) zbyt ciepło na jazdę na nartach. Nawet na wysokości 6000 metrów nad poziomem morza śnieg był zbyt miękki do jazdy na nartach i padał deszcz. Szczyt pokrywały też mgły co dla narciarza mogło być zabójcze.

  - Moja pierwsza wyprawa na K2 choć nieudana udowodniła, jednak że z wierzchołka da się zjechać na nartach - mówił rok temu zakopiańczyk. - Wiele ludzi uważało to za niemożliwe, ale mi udało się połączyć trzy drogi w jedną linię. Są to śnieżne fragmenty, które umożliwiają taki zjazd.

  Andrzej Bargiel urodził się w 1988 roku. Pochodzi z Łętowni w powiecie suskim. Mieszka w Zakopanem. 6 listopada 2015 za zasługi dla rozwoju polskiego skialpinizmu oraz za promowanie imienia Polski w świecie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W maju 2016 w konkursie Travelery organizowanym co roku przez polski oddział magazynu National Geographic Traveler został uznany Człowiekiem Roku 2015, otrzymał także Kolosa za rok 2016 w kategorii alpinizm za zdobycie Śnieżnej Pantery (5 siedmiotysięczników lezących na terenie byłego ZSRR)w rekordowym czasie.

  Dotychczas zdobył (w rekordowym tempie) i zjechał na nartach z ośmiotysięczników Sziszapangma; Manaslu i Broad Peak.


  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


  WIDEO: Mówimy po krakosku


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

  SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI | Oceniamy władze!

  SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI | Oceniamy władze!

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne

  W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne