Urodzony w 1946 r. Antony Beevor to ceniony historyk wojskowości i autor bestsellerowych, wielokrotnie nagradzanych książek historycznych. Kształcił się w Winchester College, a następnie w słynnej Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst. Studiował tam pod kierunkiem wybitnego znawcy II wojny światowej Johna Keegana, który odkrył w nim talent historyka wojskowości.
Po ukończeniu Akademii Beevor otrzymał stopień oficerski i służył w 11. Pułku Huzarów, w którym dowodził pododdziałem czołgów. Po odejściu z armii poświęcił się badaniom i pisarstwu historycznemu.
Spod jego pióra wyszło wiele cenionych monografii bitew i kampanii II wojny światowej, m.in.: „Kreta. Podbój i opór”, „Ardeny 1944”, „Arnhem. Operacja Market Garden”, „D-Day. Bitwa o Normandię”, „Paryż wyzwolony”, a także obszerna synteza pt. „Druga wojna światowa”.
Głośne stały się zwłaszcza jego prace „Stalingrad” i „Berlin. Upadek 1945”. W tej drugiej opisał masowe gwałty, jakich dopuszczali się żołnierze Armii Czerwonej, za co został w Rosji oskarżony o „kłamstwa, oszczerstwa i bluźnierstwa”. Dziś badacz nie może korzystać z rosyjskich archiwów, a jego książki są w niektórych regionach Rosji zakazane.
Beevor jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego i przewodniczącym brytyjskiego Stowarzyszenia Autorów. Wykładał historię na Uniwersytecie Londyńskim i Uniwersytecie Kent. Z wykładami na temat historii wojskowości odwiedzał wiele wyższych dowództw, sztabów i uczelni wojskowych w Europie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii.
Napisał także cztery powieści. Jego książki zostały przełożone na 35 języków i sprzedały się w prawie 9 mln egzemplarzy na całym świcie. W 2017 r. w Pałacu Buckingham badacz otrzymał szlachectwo z rąk księcia Karola.
Na czwartkowym spotkaniu w Krakowie autor opowie o swojej najnowszej książce, która właśnie ukazała się po polsku nakładem wydawnictwa Znak – „Rosja. Rewolucja i wojna domowa 1917-1921”. Będzie także okazja, by poznać zdanie badacza na temat trwającej właśnie wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Wydarzenie odbędzie się w czwartek 28 września o godz. 18.30 w Sali Balowej Pałacu Pod Baranami (Rynek Główny 27). Rozmowa będzie tłumaczona na język polski. Wstęp wolny. To jedyne spotkanie podczas tej wizyty Antony Beevora w naszym kraju.
- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda
