Dorotę Bujak zainspirowała twórczość Brunona Schulza, Weronika Jarzyna przedstawia świat za pośrednictwem „Oka w brzuchu”, motywem twórczości Natalii Kleszczewskiej jest „humanoidalna postać wykreowana z codzienności”, Jakub Padula stara się dociec, jaki świat ujrzymy, gdy dojdzie do „zderzenia” starożytności i nowoczesności, a Justyna Wolska przedstawia zaskakujące „Krajobrazy pamięci”.
Światy różne jak… artyści
- „Odmienność” reprezentowana jest przez prace artystek i artystów zajmujących się w swojej twórczości obserwacją ludzkich interakcji, czerpiących inspiracje z literatury, badaniem zmian kulturowych na przestrzeni wieków, a także kreowaniem prac o charakterze kontemplacyjnym – zaznacza Marta Pogorzelec, kuratorka niezwykłej wystawy w Krakowskim Parku Technologicznym.
I podkreśla: - Artystów charakteryzuje szukanie odrębnego spojrzenia i języka wizualnego adekwatnego do opisu współczesności. Równolegle z doskonałą formą plastyczną posiadają umiejętność konstruowania własnej kreacji artystycznej, poprzez wyrażanie własnych koncepcji ideowych.

„Płaszczyzny […] obrazów są przedstawiane jako przekrój chaotycznego świata zmysłowego. […] Ekspresja moich prac dotyczy pozawerbalnych znaczeń, które są raczej przeżywane niż rozumiane za pośrednictwem intelektu.” – tak o swoich dziełach mówi Weronika Jarzyna. Absolwentkę katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie reprezentuje „mocny” cykl obrazów „Oko w brzuchu”.
Justyna Wolska, również tegoroczna absolwentka katowickiej ASP, kusi wszystkim tym, co przetrwało w jej pamięci. „Krajobrazy pamięci” to – nie ukrywa - „selektywny wybór tylko tych elementów, które najbardziej przykuwają uwagę, takich, które wywołały największe emocje”. Czy spodoba się Państwu „defragmentaryzacja” jej świata? Proszę zajrzeć do KPT!
Starożytność i nowożytność na przestrzeni dziejów – to świat, w którym najlepiej czuje się Jakub Paduła. Student IV roku grafiki katowickiej ASP wizualizuje wszystko to, co – jego zdaniem - z tego „zderzenia” się rodzi, jak wychodzą z tego „kataklizmu” takie pojęcia jak „sacrum, wieczność, monumentalność”.

„Postać, humanoidalna forma, pewien portret wewnętrzny, samoistny byt wykreowany z codzienności. Prace te mogą wydawać się bardzo osobiste, jednak skupiam się na szerszym zrozumieniu natury obaw czy przeczuć, które zna każdy człowiek.” – to myśl, która z kolei towarzyszy dziełom Natalii Kleszczewskiej, najmłodszej uczestniczki krakowskiej wystawy, studentki III roku grafiki katowickiej ASP.
- Zestaw dyplomowy Doroty Bujak wygenerował niesamowitą realizację site-specific. Dzięki połączeniu rzeźby, projekcji i grafiki cyfrowej jesteśmy zanurzeni w atmosferze niesamowitości, w świecie zainspirowanym literaturą Brunona Schulza, który „wkroczył we współczesne przestworza naszej codzienności, jednocześnie dokumentując swoje wizje, którym można przypisać miano proroczych. […] Jego twórcza świadomość i wrażliwość to pretekst do badania tych labiryntów metafor, w których zakamuflował rdzeń mitu. Schulz, po długiej tułaczce stworzonych krętych korytarzy myśli, pozwolił zajrzeć pod skrzętnie trzymane maski. Jesteśmy otoczeni rażącymi barwami, przeróżnymi wzorami i teksturami, które w zręczny sposób przenoszą się na ludzką sylwetkę.” – podkreśla dr Marta Pogorzelec, kuratorka wystawy w KPT.
Wielki biznes i niezwykła sztuka
Art Park 2.0. Art-React_Odmienność to już kolejna wystawa, podczas której Krakowski Park Technologiczny, miejsce kojarzone raczej z wielkim światem biznesu i start-upami, podejmuje współpracę z Fundacją Art React. Dlaczego?
- Współpraca to efekt wspólnego przekonania, że biznes i sztuka mogą mieć wiele wspólnego ze sobą. Wnętrza KPT są wprost idealne do takich prezentacji – zapewnia Łukasz Słoniowski, wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.
- Precyzja wykonania, żmudny proces twórczy a jednocześnie geniusz wyobraźni, to wspólny mianownik pracy artystów i partnerów Krakowskiego Parku Technologicznego – zaznacza z kolei Ewelina Nowak, prezeska Fundacją Art React.
Młodzi i utalentowani
Są młodzi i bardzo utalentowani. Jedni mają już spore doświadczenie, inni dopiero wkraczają na artystyczną ścieżkę. Jak widzą i opisują otaczających ich świat? Co ich interesuje? Warto się tego dowiedzieć, odwiedzając Krakowskie Park Technologiczny. Wystawę Art Park 2.0._Art–React_Odmienność można zwiedzać do 30 września, w godz. 9 do 16.
- Dostrzegamy wiele punktów stycznych pomiędzy biznesem i sztuką. W sferze naszego zainteresowania i wsparcia jest również branża przemysłów kreatywnych – nie ukrywa Barbara Wityńska-Słącz z zespołu ds. promocji w Krakowskim Parku Technologicznym. - A poza tym to dla nas wielka przyjemność promować młodych twórców, którzy dopiero stają u progu kariery!
