Między stronami naszej gazety będzie można znaleźć etui do ich kolekcjonowania. Następnie, niemal co dwa, trzy dni będziemy dołączać kolejne mapy. Mało tego. Nasz reporter sam wyruszył w knieje, aby na własnej skórze sprawdzić pracę kartografów. Co tydzień publikować będziemy reportaż opisujący wędrówkę.
Trzy mapy trafią w Państwa ręce w przyszłym tygodniu. Pierwsza w środę, opisująca lasy między Zawoją a Bystrą wraz z całym Parkiem Babiogórskim. Polecamy trasę ze Skawicy przez schronisko na Hali Krupowej, malowniczy widok z Policy, wejście na "Babią" jednym z trzech alternatywnych podejść i odpoczynek w schronisku na Markowych Szczawinach. To też w części szlak ks. Karola Wojtyły. Warto taką wycieczkę podzielić na dwa dni, aby obejrzeć wschód lub zachód słońca z widokiem na najwyższy szczyt.
Kolejna mapa w czwartek. Lasy między Spytkowicami, Rabką-Zdrój, Turbaczem i Nowym Targiem. Tras prowadzących na najwyższą górę tego rejonu zaznaczyliśmy aż osiem. Najbardziej malownicza to, naszym zdaniem, ta z Rabki przez bacówkę "Na Maciejowej", schronisko "Stare Wierchy" i to na Turbaczu. Nasze mapy pokażą też jak bezpiecznie zboczyć z trasy, aby np. odwiedzić skały w Mostownicy, obserwatorium astronomiczne na Suhorze, czy wejść na odległe szczyty, z których można zobaczyć Turbacz z nowej perspektywy.
Trzecią mapę opublikujemy w sobotę. Nadleśnictwa Limanowa i Krościeńko, czyli tereny rozciągające się w okolicy Kamienicy, Ochotnicy Dolnej i Maniowego. Najlepiej wędrówkę zacząć w Szczawie, wzmocnić się w pijalni wód mineralnych i zwiedzić Muzeum Pułku Strzelców Podhalańskich. A później ruszyć w las. Na Hale Gorcowskie, gdzie można rozbić namiot w przygotowanej bazie, lub na górę Kudłoń, by powspinać się na otaczające je skały. Możemy też wybrać alternatywną wycieczkę i powędrować przez obszary prezentowane zarówno na drugiej i trzeciej mapie, zejść z Turbacza na wschód w Las Ustrzycki, by obejrzeć Zbójecką Jaskinię, Bulandową Kaplicę i miejsce katastrofy bombowca Liberator, który rozbił się w tej okolicy w 1944 roku.
Warto dodać, że mapy wykonano w skali 1 do 50 000. Są dokładne i pokazują poziomice, czyli miejsca łączące punkty o tej samej wysokości. Dzięki nim możemy mniej więcej odczytać, jak strome podejścia nas czekają i oszacować swoje siły na daną wędrówkę.
Same mapy to jednak nie wszystko. Na ich rewersie znajdą się zdjęcia i opisy najciekawszych zabytów, rzadkich okazów fauny i flory oraz rezerwatów przyrody. Z kolei z tyłu etui znajduje się legenda do map. Przykładając do nich zgrabne pudełeczko, łatwo rozszyfrujemy na pozór tajemniczne znaki na trasie naszej wędrówki.
Podsumowując, Drogi Czytelniku, z naszymi mapami trudno się zgubić w lesie.
Aż 18 map lasów będzie do zebrania w naszej kolekcji
Mapy do "Gazety Krakowskiej" będą najczęściej dołączane w środy, czwartki i soboty. Warto jednak zapamiętać daty, aby żadnej nie przeoczyć. Z kolei reportaże z podróży po lasach publikować będziemy w piątki w naszym "Magazynie".
- 9 listopada - etui
- 13 listopada - Zawoja, Bystra, Sidzina, Stryszawa
- 14 listopada - Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Raba Wyżna
- 16 listopada - Kamienica, Maniowy, Ochotnica Dolna
- 19 listopada - Szczawnica, Krościeńko nad Dunajcem
- 20 listopada - Nowy Sącz, Łabowa, Kamionka Wielka
- 21 listopada - Krynica Zdrój, Muszyna, Tylicz
- 23 listopada - Grybów, Ropa, Klimkówka, Banica
- 26 listopada - Uście Gorlickie, Sękowa, Bartne
- 27 listopada - Andrychów, Mucharz, Sucha Beskidzka
- 28 listopada - Myślenice, Tokarnia, Pcim, Węglówka
- 30 listopada - Wiśniowa, Tymbark, Dobra
- 3 grudnia - Czchów, Gródek nad Dunajcem
- 4 grudnia - Tuchów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski
- 5 grudnia - Chrzanów, Libiąż, Trzebinia
- 7 grudnia - Olkusz, Bukowno, Klucze
- 10 grudnia - Alwernia, Zabierzów, Krzeszowice
- 11 grudnia - Niepołomice, Wawrzeńczyce, Bochnia
- 12 grudnia - Radłów, Wierzchosławice
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+