A co się dzieje z Twoimi śmieciami? Jak wygląda śmietnik na Twoim osiedlu? Czy śmieci są segregowane? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska
Kraków: oto stosy nieposegregowanych śmieci. A co dzieje się na Twoim osiedlu?
Kilka z pytań naszych Czytelników przekierowaliśmy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Odpowiedziała na nie rzeczniczka prasowa MPO Krystyna Paluchowska.
Dzwonił do nas mieszkaniec Prokocimia, który ma dom jednorodzinny. Nowa ustawa weszła 1 lipca, ale nikt nie odebrał od niego śmieci za czerwiec. Próbował dzwonić do MPO przez dwa dni, ale nie mógł się z nikim skontaktować.
- Uprzejmie proszę tego pana o ponowny telefon - system całodobowy : 12 64 62 319 12 64 62 329, lub też osobiście kontakt i dotarcie do siedziby MPO, przy ulicy Nowohuckiej 1, zgłoszenie i ustalenie godziny podstawienia pojemnika na posesję. Jeśli pan złożył poprawnie deklarację śmieciową, odpady zostaną oczywiście od pana odebrane - odpowiada rzeczniczka MPO.
Nasz fotoreporter przy ul. Na Kozłówce 16 natknął się na stos śmieci. Nie mieszczą się one w kontenerach ani nawet w pomieszczeniach na kon-tenery. Widok jest okropny.
- Nie wiem, jaka jest sytuacja tego terenu i czy zarządca nieruchomości zaopatrzył teren w pojemniki, czy są one w dostatecznej wielkości itd. Tak czy inaczej, lokalizacja zostanie zgłoszona inspektorom. Następnie zlecimy odbiór konkretnemu operatorowi. Nie wiem, kto i dlaczego zgromadził odpady poza kontenerem, zostanie to sprawdzone i wyjaśnione.
Dzwonił do nas Czytelnik z zażaleniem, że w Sektorze nr 3 (Dębniki, Łagiewniki, Borek Fałęcki, Swoszowice) dyżurni na infolinii nie wiedzieli, jakie śmieci wrzucać do jakiego pojemnika. Zadzwoniliśmy w to miejsce, żeby potwierdzić zgłoszenie Czytelnika. Rzeczywiście, pracownik firmy, która ma się zajmować odbiorem śmieci, nie potrafił udzielić nam informacji i poprosił, żeby szukać odpowiedzi na pytanie na ulotkach bądź na stronie internetowej.
- Konsultanci w sektorze mają mieć wiedzę o sposobie gromadzenia odpadów, sposobie segregowania i innych. Po pouczeniu sytuacja taka nie powinna się wydarzyć - mówi rzeczniczka MPO.
W sobotnim wydaniu "Gazety Krakowskiej" w artykule "Zbliża się godzina zero" zamieściliśmy błędną infografikę dotyczącą kolorów pojemników na odpady. Za pomyłkę przepraszamy i wyjaśniamy, że: Do niebieskiego pojemnika wrzucamy odpady mieszane (np. torebki z herbat, skorupki z jajek, zepsutą żywność). Do żółtego pojemnika (lub worka) wrzucamy papier, metal , opakowania wielomateriałowe. Szkło wrzucamy do zielonego kontenera (w domkach jednorodzinnych - do żółtego worka).
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+